Telekomunikační giganti z Číny jsou bezpečnostním rizikem, tvrdí americký Kongres

Dva telekomunikační výrobci z Číny jsou bezpečnostní hrozbou. Tvrdí to návrh zprávy výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby. Konkrétně jde o firmu Huawei, která je dobře známá i českému zákazníkovi, a také společnost ZTE.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei je dnes největším telekomunikačním výrobcem na světě

Huawei je dnes největším telekomunikačním výrobcem na světě | Zdroj: Reuters

Návrh doslova uvádí, že by měl být kvůli bezpečnostním rizikům plynoucím z možného vlivu čínského státu uzavřen přístup na americký trh a americké firmy by s nimi neměly uzavírat kontrakty.

Šéf výboru dokonce uvedl, že americké firmy uvažující o nákupech od Huawei by si měly najít jiného partnera, pokud jim záleží na duševním vlastnictví, na soukromí jejich zákazníků a národní bezpečnosti Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry zprávy amerického výboru přiblížil Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Američanům vadí i to, že zakladatelem firmy Huawei je někdejší armádní důstojník Žen Čeng-fej. Obavy vyvolávají jeho vazby na vládnoucí KSČ i samotnou armádu. A kvůli tomu třeba Huawei neuspěl ve snaze vstoupit na indický trh.

Huawei je však dnes největším telekomunikačním výrobcem na světě, podniká ve více než 140 zemích včetně České republiky. Expert na kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla říká, že na jedné straně je třeba brát zprávu vážně, na druhé straně čeští operátoři čínskou firmu jako riziko příliš nevnímají.

„Signály byly i v České republice, zhruba před rokem se to objevilo i na internetu, že je problém s tím, že naši operátoři přecházejí na aktivní prvky Huawei, nicméně zpráva zřejmě nikoho nijak zvlášť nerozrušila,“ uvedl Špidla. „Co já znám naše operátory, tak mají vynikající bezpečnostní týmy,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se ve vysílání Rádia Česko z věnoval i zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Podobně se vyjadřují i zástupci jednotlivých operátorů, které Radiožurnál oslovil. Jak říkají, všechny kontrakty prochází bezpečnostní prověrkou, tedy i v případě čínské firmy Huawei, kterou využívá 45 z 50 velkých světových operátorů. Důvodem je, jak už to v případě čínských výrobců bývá, i nižší cena.

Zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák také připomíná, že závěr vyšetřování sněmovní komise je i prvkem předvolebního boje v USA. Barack Obama totiž čelí výtkám, že v posledních letech šel Číně příliš na ruku.

„Nejde jenom o politiku, jde hlavně o hospodářství, o to, že v Americe mizí pracovní místa a naopak v Číně se znovu objevují. To je problém zdánlivě ekonomický, ale před prezidentskými volbami se to vždycky vynoří jako politický problém. Myslím si, že to načasování zveřejnění této zprávy není vůbec náhodné,“ podotkl Slezák.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme