Syrští povstalci vytvořili další velení k boji proti režimu

Syrští rebelové mají další orgán, který se má podílet na svržení prezidenta Bašára Asada. Takzvaná Vyšší revoluční rada oznámila, že nahradí dosavadní Svobodnou syrskou armádou. Zpráva o novém uskupení přichází v době, kdy rebelové svádějí se syrskou armádou stále urputnější boje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci ve městě Idlib

Syrští povstalci ve městě Idlib | Zdroj: ČTK

Doposud byl hlavní tváří povstalců plukovník Rijád al-Asa'ad, který v exilu založil Svobodnou syrskou armádu. Na sklonku roku ale do Turecka přeběhl také generál syrského letectva Mustafá Ahmad Šajch, který teď zakládá Vyšší revoluční radu.

Podle zákulisních zdrojů si už dříve s odkazem na svou vyšší hodnost nárokoval klíčovou velitelskou pozici. Začali k němu přecházet vojáci a nižší důstojníci z Asadových oddílů. I vytvoření Vyšší revoluční rady oznámil bývalý mluvčí Svobodné syrské armády.

Arabský tisk stále častěji píše o rivalitě mezi různými proudy syrských povstalců. Těch je podle různých odhadů do třiceti tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák komentoval eskalaci bojů v Homsu v poledních Ozvěnách dne

V západosyrském městě Homs mezitím dál zuří prudké boje, vládní síly útočí i na obytné čtvrti města. Podle opozice tam jen během dneška zahynulo pět desítek lidí.

Agentura Reuters uvedla, že exploze poničila i ropovod zásobující tamní rafinerii. Eskalace bojů se časově shoduje s neschválením rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou v sobotu vetovaly Rusko a Čína.

„Podle jedné teorie je to tak, že Syřané nyní mají pocit, že už jim ze strany mezinárodního společenství nic nehrozí, a prezident Asad si podle mého soudu říká, že by měl s tou ozbrojenou opozicí, anebo i s těmi lidmi, kteří se proti němu stavějí beze zbraně, zúčtovat jednou provždy, razantně a pak možná přijít s nějakými reformami.“

„Ale tak, aby vyhovovaly především jemu a aby to nikdo nemohl interpretovat tak, že to dělá kvůli své vlastní slabosti. Samozřejmě, ruské a čínské veto mu v tomto ohledu umetlo cestu,“ komentoval nejnovější vývoj v Sýrii zahraničně politický analytik Milan Slezák.

Současně připomněl, že Rusko, které je tradičním syrským spojencem, dodává syrskému režimu zbraně.

„Podle údajů, které jsem měl k dispozici, desetina ruského zbrojního vývozu jde právě do Sýrie, a co je neméně důležité, Sýrie za ten export platí. Svoji roli hraje také to, že Rusko má jedinou námořní základnu ve Středomoří v syrském Tartúsu, takže kdyby přišlo o možnost uplatnit své zbraně v Sýrii a přišlo o tuto základnu, byla by to pro Moskvu docela nepříjemná rána,“ poznamenal komentátor.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme