Syrský režim umožnil Červenému kříži návštěvu jedné z věznic
Ve stínu převratných událostí v Libyi přicházejí prakticky každý den zprávy o dalších mrtvých v Sýrii. Jen včera tam vládní síly podle opozice zabily 14 protivládních aktivistů. Evropská unie přijala další sankce, zdá se ale, že ani to zatím neutlumilo vládní represe.
Damašek navíc argumentuje, že přibývá násilných útoků ze strany opozičních radikálů. K těmto útokům Damašek řadí i přepadení autobusu u města Hamá, kde útočníci zabili šest vojáků a tři civilisty.
Jedním z důvodů pokračujících vládních razií je také pátrání po předním prokurátorovi Adnánu Bakúrovi, který minulý týden vypověděl poslušnost vládě a fakticky se přidal na stranu opozice. O jeho osudu nejsou ověřené informace.
Vývoj v Sýrii přiblížil ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Generální prokurátor v provincii Hamá, kde v uplynulých měsících docházelo k velkým represím, zveřejnil videonahrávku, na které se distancoval od vlády, kritizoval pozabíjení desítek vězňů ve městě Hamá a vůbec represe jako takové. Potom se po něm slehla zem.
Vláda nejprve tvrdila, že byl unesen teroristy, kteří ho prý donutili k vydání videonahrávky. Pak se objevila další nahrávka, kde Adnán Bakúr říká, že to není pravda, že dobrovolně opustil režim a odešel do ilegality.
Poslední zprávy jsou velmi nejasné; prokurátor Bakúr vydal další prohlášení, že v pátek se jeho konvoj na severu u turecké hranice stal terčem útoku, při němž zahynuli 4 lidé. Teď opozice říká, že Bakúr už je v bezpečí mimo dosah syrského bezpečnostního aparátu. Spekuluje se, že se skrývá buď v Turecku nebo na Kypru.
„Každopádně z těch známých případů je to asi zatím nejznámější člověk, který Asadův režim pod dojmem těch represí opustil,“ poznamenává blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.
Návštěva Červeného kříže v syrské věznici
Syrský režim mezitím včera vůbec poprvé umožnil návštěvu některé ze svých věznic zástupcům Červeného kříže. S jakým výsledkem jejich mise skončila, se zatím neví. Nicméně členové západní delegace považují za průlom už jen to, že jim návštěva byla povolena.
„Stojí ale za upozornění, že oni nenavštívili některou z tajných věznic, kde jsou podle opozice drženy tisíce opozičních aktivistů, ale řádnou věznici na okraji Damašku, kde – jak se spekuluje - převažují spíš pachatelé běžné kriminality než političtí vězni z poslední doby,“ podotýká náš zpravodaj.