Švédsko povolilo prodej zbraní Turecku. Ankara tím podmiňovala vstup skandinávské země do NATO
Švédské úřady obnovily vydávání licencí pro prodej zbraní do Turecka. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Zrušení zbraňového embarga zavedeného v roce 2019 bylo mezi podmínkami, které Ankara stanovila pro svůj souhlas se vstupem skandinávské země do Severoatlantické aliance. Turecko Švédsku také vyčítá, že mu nevydalo členy kurdských organizací a dalších skupin, které Ankara považuje za teroristické.
Švédský Inspektorát pro strategické produkty v pátek oznámil, že ve třetím čtvrtletí obnovil vydávání licencí pro prodej zbraní do Turecka. Neuvedl ale, kdo o licenci zažádal a jaké zbraně chtěl vyvézt.
Švédsko zavedlo spolu s Finskem a dalšími evropskými zeměmi zákaz prodeje zbraní do Turecka v roce 2019, kdy turecká armáda zaútočila na kurdské milice YPG, jež působí v Sýrii.
Tyto milice dostaly vojenskou podporu od USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti organizaci Islámský stát. Ankara je však považuje za součást Strany kurdských pracujících (PKK), a tudíž za teroristickou organizaci.
Ukrajina žádá o urychlené přijetí do NATO. ‚De facto jsme cestu do aliance už prošli,‘ řekl Zelenskyj
Číst článek
Zrušení zbraňového embarga bylo mezi podmínkami, které si stanovila Ankara, aby podpořila přijetí Švédska a Finska do Severoatlantické aliance. Turecko po obou severských zemí také chce, aby tvrději postupovaly vůči organizacím, které Ankara považuje za teroristické.
Jde o PKK, různé kurdské milice, ale také o příznivce klerika Fethullaha Gülena, kteří podle tureckých úřadů stojí za neúspěšným pokusem o vojenský převrat z roku 2016.
Turecko Švédsku a Finsku vyčítá, že mu nechtějí vydat členy těchto organizací. Finské a švédské úřady zamítly řadu žádostí o extradici do Turecka.
Představitelé švédské vlády již dříve zdůraznili, že o vydání do zahraničí rozhodují nezávislé soudy. Extradice je pak vyloučená u lidí, kteří mají švédské občanství.
Vstup Švédska a Finska do NATO musí schválit parlamenty všech stávajících členů. Podle informací NATO tak stále neučinily Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že žádost o ratifikaci do parlamentu nezašle, pokud Švédsko a Finsko nevyhoví všem požadavkům Ankary.