Extrémní sucho a rozsáhlé lesní požáry. Změny podnebí ve Švédsku ovlivňují i zemědělství, varuje expert
Švédsko se i nadále potýká s rozsáhlými lesními požáry. Desítky lidí kvůli nim musely opustit své domovy. Evropská unie už do Švédska poslala několik vrtulníků, auta a hasiče. Pomoc nabídly i některé evropské státy, jako třeba Německo, Litva, Dánsko nebo Portugalsko. Riziko šíření požárů se navíc v posledních dnech ještě zvýšilo. O čem situace v zemi vypovídá, Radiožurnálu popsal agro-meteorolog Martin Možný.
„Požáry na severu Evropy nejsou vzhledem k vysokému počtu lesů tak neobvyklé. Podíl lesů ve Švédsku je zhruba 68 procent. Pro zajímavost, v České republice je zhruba poloviční. Ale poslední roky díky zvyšující se teplotě roste spálená plocha. V roce 2014 to bylo 14 tisíc hektarů lesa, letos již 25 tisíc hektarů,“ popisuje Martin Možný.
Ničivé požáry v Řecku zachytily i satelity, vláda vyhlásila třídenní státní smutek
Číst článek
Ve Švédsku je v posledních dnech kolem 30 stupňů Celsia. Průměrné letní teploty se přitom pohybují kolem 23 stupňů. Jak je možné tento teplotní rozdíl vysvětlit?
Hřeben vysokého tlaku
„Letošní rok se od května v podstatě nad severozápadní Evropou udržuje s drobnými výkyvy hřeben vysokého tlaku, který pro tuto oblast přináší extrémně teplé počasí, v průměru v letním období bývá kolem sedmi dnů nad 25 stupňů. Letos ale mají v podstatě polovina května i června a celý červenec maximálně teploty nad 25 stupňů. Celkově teplota v celé Evropě v posledních letech stoupá,“ pokračuje v popisu situace Možný.
Extrémní podnebí se podle něj promítá i do zemědělství.
„V zemědělské výrobě, která se provozuje v podstatě pouze na jihu Švédska, jde hlavně o krmné plodiny pro živočišnou výrobu. Teplo a sucho určitě negativně ovlivní dostatek krmiv pro skot v této oblasti,“ uzavírá expert.