Svatá Helena se probouzí
Američtí geologové v neděli dramaticky přehodnotili seismické aktivity sopky Mount St. Helens na severozápadě Spojených států. Zatímco ještě v pátek mluvili o nevinném chrlení bílého kouře a popílku, o víkendu zjistili, že situace je mnohem vážnější. Vědci neočekávají ani zdaleka tak ničivou erupci, jako před 24 lety, kdy sopka zabila 57 lidí, 7 tisíc zvířat a zamořila popílkem stovky kilometrů čtverečních.
Geologové se stáhli ze své základny pod vulkánem a nařídili evakuaci do vzdálenosti 12 kilometrů poté, co analýza plynů vycházejících z kráteru napověděla, že z hlubin se dere na povrch magma a bezprostředně hrozí nebezpečná erupce provázená výronem lávy. Hora, jejíž vrchol zmizel při katastrofě v květnu 1980, je nejčinnější od poslední katastrofy a chvěje se několikrát během jedné minuty.
V pátek vyšlehl z kráteru dým a popel a v sobotu vypustila sopka sloup páry. Vědci měří rytmické záchvěvy, modelují vliv tepelných změn a analyzují ucházející plyny, čas probuzení 40 tisíc let činného vulkánu ale nemohou přesněji odhadnout.