Sunak překonal odpor z vlastních řad, britští poslanci schválili migrační zákon o deportacích do Rwandy
Dolní sněmovna ve středu večer ve třetím čtení schválila návrh migračního zákona, který má umožnit britské vládě deportovat do africké Rwandy některé migranty žádající o azyl. Informovala o tom britská média a světové agentury. Norma nyní podle stanice BBC zamíří do horní komory britského parlamentu, tedy do Sněmovny lordů.
Pro zákon hlasovalo 320 poslanců, 276 bylo proti. Britský premiér Rishi Sunak tak překonal odpor v řadách vlastní Konzervativní strany, poznamenala agentura Reuters. Podle agentury AP se totiž asi šest desítek konzervativců vzbouřilo ve snaze legislativu dále zpřísnit, jiní zákonodárci ale vnímali normu jako příliš extrémní.
Migranty, kteří se do Velké Británie dostávají na lodích přes Lamanšský průliv, plánuje vláda posílat do Rwandy a až tam mají být přijímány a řešeny jejich případné žádosti o azyl. Britský nejvyšší soud nicméně před časem rozhodl, že taková politika je nezákonná, protože Rwanda není pro uprchlíky bezpečnou zemí.
MPs vote in favour of Rishi Sunak's flagship plan to send some asylum seekers to Rwanda.
— Sky News (@SkyNews) January 17, 2024
Read more 🔗 https://t.co/a7EPbtaPF6 pic.twitter.com/MsniCdTrNw
Vláda proto připravila nový návrh, jenž tento východoafrický stát, který kritici obviňují z porušování lidských práv, za bezpečnou zemi označuje. To má vyloučit soudní přezkum plánovaných deportací.
Londýn si od zákona slibuje, že odradí migranty od toho, aby platili pašerákům lidí za převoz přes Lamanšský průliv do Británie. Počet migrantů, kteří v loňském roce nelegálně připluli do země přes Lamanšský průliv, činil 29 437, což je podle předběžných vládních údajů o 36 procent méně než v roce 2022.