Spory NATO a Ruska o rakety trvají, jednání budou pokračovat
Shoda mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí o spolupráci při budování protiraketrové obrany zatím není, jednání ale budou pokračovat. Vyplynulo to z dnešní schůzky ministrů zahraničí 28 členských států NATO s jejich ruským partnerem Sergejem Lavrovem. Rozpory v této otázce také nemají ohrozit spolupráci Moskvy a NATO v jiných oblastech.
Rusko a NATO si dnes vyjasnily svá stanoviska, ze kterých nikdo nechce zatím ustoupit a dohodly se, že budou dále jednat. NATO se snaží ruské straně vysvětlit, že komponenty ve Španělsku, Polsku, Rumunsku a Turecku nejsou pro Moskvu ohrožením. Chce ale jen úzkou spolupráci oddělených obranných systémů. Zejména v oblasti výměny informací.
Ruská představa ale spočívá v tom, že by oba systémy měly společné řízení. To je však pro NATO nepřijatelné.
Jdnání ministrů zahraničí NATO s jejich ruským protějškem Sergejem Lavrovem sledoval v Bruselu tamní zpravodaj ČRo Pavel Novák.
Rusko rozhovorům úplně nezavřelo dveře, i když ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že ‘partneři ještě nejsou připraveni ke kompromisům a spolupráci na protiraketové obraně‘.
Rusko by od NATO chtělo písemné záruky, že systém nebude namířen proti Rusku. Na to podotkl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, že ‘Rusko má bohužel představu, že je tak velká mocnost, že může mluvit Alianci do její politiky, aniž by se jinak podřizovalo jejím pravidlům‘.
Generální tajemník Aliance Rasmussen věří, že se podaří o spolupráci dohodnout do summitu NATO příští rok v květnu v Chicagu. Spory Aliance a Ruska nemají mít zásadní vliv na spolupráci obou celků v jiných oblastech, například v operaci v Afganistánu.