Soud uvalil na Anderse Breivika osmitýdenní vyšetřovací vazbu

Norský soud uvalil podle očekávání osmitýdenní vyšetřovací vazbu na Anderse Behringa Breivika, který byl obviněn ze dvou teroristických činů. Přiznal se jak k atentátu na vládní budovy v Oslu, tak k masakru na ostrově Utöya. Podle vlastních slov při přípravě spolupracoval se dvěma dalšími extremistickými buňkami. Tato nová informace určitě prodlouží vyšetřování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Behring Breivik odjíždí v policejním autě od soudu.

Anders Behring Breivik odjíždí v policejním autě od soudu. | Zdroj: Reuters

Soudní jednání bylo neveřejné, protože soudce rozhodl, aby se první jednání se šíleným střelcem konalo za zavřenými dveřmi. Breivik je ve vězení od pátečního masakru, při kterém zemřelo 93 převážně mladých lidí, a dnes mu vypršela předběžná třídenní vazba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Norsku Ondřej Bouda mluví o soudním slyšení s Andersem Breivikem v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Před soudem Breivik znovu zopakoval, že jeho činy byly nutné, aby zachránil Evropu před kulturním marxismem a islámskou invazí. Proto se cítí nevinen.

Čtyři týdny z osmi strávených ve vazbě by měl být Breivik v totální izolaci bez práva na návštěvu, dopisy či noviny, aby nemohl ovlivňovat vyšetřování. Příprava procesu ale může trvat až rok a o dalším setrvání Breivika ve vazbě se bude rozhodovat podle potřeby.

Jednání za zavřenými dveřmi

Názory na to, zda je správné, že se soudní jednání konalo za zavřenými dveřmi, se velmi liší. Experti říkají, že je lepší, když se takto extremistické názory potírají veřejně. Také novináři by raději všechno viděli na vlastní oči.

Ale mezi obyčejnými lidmi panuje celkem rozšířený názor, že by šílený střelec neměl vůbec dostat šanci vysvětlit své činy, protože to je přesně to, po čem touží. I do svého manifestu, který zveřejnil na internetu, napsal, že soud je ideální platforma pro přesvědčování veřejnosti o správnosti jeho názorů. Důvodem pro uzavřené jednání také může být obava soudce, aby neunikaly důkazy a média neovlivňovala proces.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Oslu Ondřej Bouda a norská bohemistka Kristin Kilsti mluví o aktuální situaci v Oslu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Pří příjezdu Breivika k soudu se kolem budovy tlačily stovky lidí. Chtěly vidět muže, který chladnokrevně zabil kolem osmdesáti lidí a mnoho dalších zranil. A podle zjištění zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Oslu Ondřeje Boudy se lidé tímto způsobem snažili vypořádat s hrůzným činem.

„Všichni Norové jsou těmito útoky velice zasaženi, i když třeba neztratili nikoho blízkého, protože to je hrůza a šok pro každého. Skoro nikdo nemohl uvěřit, že se něco takového stalo na norské půdě. Všichni jsou zajedno v jedné věci, a sice že jeden člověk, tento šílenec, nesmí rozbít podstatné hodnoty, které máme v Norsku. A to si myslím, že je hezky vidět, ta solidarita, která se teď šíří celým Norskem,“ potvrdila norská bohemistka Kristin Kilsti.

Když přijelo k soudu auto, o kterém si lidé mysleli, že v něm pachatel sedí, tak ho dav zastavil a několik lidí do něj začalo bušit a křičeli na něj, že je zrádce a má na rukou krev. Konvoj pokračoval až po zásahu policie. Když od soudu odjížděl, tak už byl klid.

Do Osla se vrací život

Do norského hlavního města se pomalu vrací život. V ulicích už není tolik ozbrojených hlídek. Opět přístupný je i královský palác a na hlavní nákupní třídu se vrátili turisté. Samotní Norové ale stále truchlí.

Dnes v poledne tu na chvíli utichl veškerý život. Zastavily se vlaky, hromadná doprava i auta a lidé v ulicích Osla. I když minuta ticha uplynula, tak to vypadalo, jako by se nikomu nechtělo vrátit se do reality. Lidé dál stáli hluboce ponoření do svých myšlenek.

Ke katedrále stále proudí tisíce lidí a snad každý nese alespoň kytičku. Květiny už zasahují i do vozovky, a tak je v jedné z ulic přerušen provoz.

Před univerzitou dnes stojí dlouhá fronta lidí, kteří chtějí podepsat kondolenční knihy. Do nich už se vepsal také norský král, premiér a mnozí z těch, kteří přežili masakr na ostrově Utöya.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme