Nezřídili rezervní fond. Nobelista Júnus byl nepravomocně odsouzen za porušení pracovních zákonů

Bangladéšský soud nepravomocně poslal na šest měsíců do vězení ekonoma a nositele Nobelovy ceny za mír Muhammada Júnuse, kterého shledal vinným z porušování pracovních zákonů. S odvoláním na prokuraturu o tom v pondělí informovala agentura AFP. Podle příznivců Júnise byl proces s ním politicky motivován.

Dháka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonoma a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Júnus v obležení novinářů poté, co ho soud nepravomocně odsoudil k šesti měsícům vězení

Ekonoma a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Júnus v obležení novinářů poté, co ho soud nepravomocně odsoudil k šesti měsícům vězení | Foto: Mohammad Ponir Hossain | Zdroj: Reuters

Významného bangladéšského ekonoma a trojici jeho kolegů úřady obvinily, že ve společnosti Gramín Telekom, kterou Júnus založil, nezřídili rezervní fond a tím porušili pracovní právo. Všichni obvinění odmítli. Po rozsudku byli propuštěni na kauci a čeká se jejich odvolání proti verdiktu. Júnus podle AFP čelí přibližně stovce dalších obvinění týkajících se údajného porušování pracovního práva nebo korupce.

Nobelovu cenu za ekonomii má Claudia Goldinová. Je teprve třetí ženou, která ocenění získá

Číst článek

Třiaosmdesátiletý zakladatel Banky Gramín a laureát Nobelovy ceny za mír z roku 2006 dokázal celosvětově zpopularizovat drobné půjčky pro nejchudší, takzvané mikroúvěry. Ty se ukázaly být účinným nástrojem pro potírání bídy v nejchudších zemích světa.

V 70. letech 20. století došel k závěru, že situaci nejchudších obyvatel Bangladéše lze změnit poskytnutím malých úvěrů na nákup surovin pro samostatné podnikání. Klasické banky o klienty, kteří neměli čím ručit, nestály, založil proto vlastní peněžní dům, jenž lidem půjčoval „na dobré slovo“. Z experimentu se vyvinul sofistikovaný systém drobných, nízkoúrokových půjček, který se díky podpoře centrální banky a dalších finančních ústavů rozšířil po celé zemi a posloužil i jako inspirace pro jiné chudé státy světa.

V roce 2011 byl Júnus z vedení banky sesazen. Podle AFP se také dostal do sporu s premiérkou šajch Hasínou Vadžídovou, která ho obvinila, že „vysává krev“ chudých. Bangladéš čekají v neděli parlamentní volby, které opoziční strany po vlně zatýkání svých členů a stoupenců bojkotují; očekává se, že Vadžídová mandát obhájí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme