Slovenské sčítání lidu provázejí spory o anonymitu

Slovenské sčítání lidu provázejí spory o anonymitu. Ačkoli zákon definuje sčítání jako anonymní, statistický úřad používá při sčítání takzvané identifikátory. Jsou to sady čísel, odlišné a unikátní pro každého jednoho obyvatele. Kritici namítají, že právě kvůli identifikátorům se dá přesně určit, kdo vyplnil který sčítací list.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu.

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Narozdíl od Česka je sčítání lidu na Slovensku tradičně anonymní. Slováci nevypisují do sčítacího formuláře jméno ani rodné číslo. Musejí ale při sčítání nalepit na formulář unikátní číselný kód - identifikátor.

Vzhledem k tomu, že každý občan dostane pouze jeden kód, je podle kritiků snadné spojit konkrétní formulář s konkrétním člověkem. Minulý týden na to upozornil Úřad na ochranu osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Berger o problémech při sčítání lidu na Slovensku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Řada lidí proto situaci řeší tak, že sice vyplní formulář, ale identifikátor na něj nenalepí. Za to jim nehrozí žádné sankce, protože zákon sice definuje sčítání jako povinné, ale zároveň nijak netrestá ty, kdo se ho neúčastní. Tento paradox se ale týká jen fyzických osob.

Statistický úřad chce číselnými kódy zabránit lidem, aby se sčítali dvakrát, špatně vysvětlil lidem, že data nebudou anonymní vůči úřadu, ale budou anonymní vůči cizím lidem, kteří by toho mohli zneužít.

Lidé nadávají sčítacím komisařům

Lidem to ale nestačí, tvrdí, že stát občany obelhal. Odmítají sčítacím komisařům otvírat a nadávají jim do fízlů. Několik desítek sčítacích komisařů kvůli tomu dokonce odstoupilo.

Statistický úřad tvrdí, že spor neohrozí věrohodnost údajů sebraných během sčítání, že je lze dopočítat a nahradit matematickými modely. Z nekonfliktní akce, jako je sčítání lidu, se však stalo politikum.

Spory o anonymitu vypukly ve chvíli, kdy je sčítání v plném proudu. Jak se projeví neochota občanů vyplňovat identifikátory na celkové věrohodnosti údajů, není zatím jasné. Důvěryhodnost sčítání na Slovensku je ale narušená.

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme