Slovenská policie: Motiv bratislavského masakru pravděpodobně nezjistíme

Pravý důvod toho, proč 48letý Lubomír Harman v pondělí samopalem v bratislavské Devínské Nové Vsi zastřelil sedm lidí, se asi veřejnost nikdy nedozví. Slovenská policie případ sice intenzivně vyšetřuje, přiznala ale, že skutečný motiv se pravděpodobně zjistit nepovede.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelec na záběru jednoho ze svědků

Střelec na záběru jednoho ze svědků | Zdroj: ČTK

Mohly v tom být sousedské spory, rasová nesnášenlivost nebo dokonce obchod s drogami. Od pondělka se objevila celá řada verzí vrahova motivu.

Rasový motiv podkopává nové zjištění, že zastřelená rodina nebyla převážně romská. Ukazuje se totiž, že v bytě byli Romové pouze muži, ženy ne. Sousedé zavražděných se taky nedokáží shodnout, jestli někteří členové rodiny dělali v domě takový nepořádek, že to jednoho z nájemníků mohlo přivést až k vraždě.

Ministr vnitra Daniel Lipšic chce po masakru zpřísnit podmínky pro legální držení zbraní na Slovensku a přezbrojit policii. Vydal také příkaz, aby každá policejní hlídka dostala automatickou zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Slovensku po pondělním masakru shrnul v Ozvěnách dne bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Psychologové by zase rádi viděli větší investice do center krizové intervence, kam se můžou obrátit lidé s problémy. Prevence by mohla pomoci podobným tragédiím napříště zabránit.

Psychologové z týmu Modrých andělů také pomáhali bezprostředně po masakru v Devínské Nové Vsi. „V průběhu těch 22 hodin se na nás obrátilo více než 70 lidí. Většina z nich byli rodinní příslušníci raněných nebo zastřelených obětí,“ uved Radovan Bráník, vedoucí týmů psychologů.

Psychologická péče o lidi, kteří se stali účastníky podobného hrůzného zážitku, ale potrvá podle něj mnohem déle. „Velmi výrazně vzroste procento lidí, kteří alespoň krátkodobě vyhledávají psychologickou pomoc. Podle mě byly touto událostí zasaženy desítky lidí a předpokládám, že budou pomoc potřebovat,“ dodal.

Státní smutek a zádušní mše

Na Slovensku se jedná o nejtragičtější takový případ v novodobých dějinách země. Dnes se za oběti sloužila zádušní mše a také Slovensko drželo státní smutek - vláda se rozhodla, že oběti střelby si zaslouží úctu podle zákona, s vlajkami na půl žerdi a bez zábavných programů v televizi.

Právě rozhodnutí vyhlásit na dnešek státní smutek vyvolalo na Slovensku určité negativní ohlasy. Podle bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergera ale nešlo o nic oficiálního, o žádné výzvy k bojkotu smutku a podobně.

„Na internetu se objevily ojedinělé hlasy, které argumentovaly tím, že na východním Slovensku je také romská kriminalita a odškodnění by si zasloužil každý, kdo bydlí v blízkosti nějaké romské osady. Ve stejném duchu argumentují tito lidé i proti tomu, že by se za oběti neštěstí měl držet státní smutek,“ přiblížil v Ozvěnách dne.

Připomněl, že se proti tomu ohradila i premiérka Iveta Radičová. Řekla, že vraždu nelze ospravedlnit barvou pleti, kterou měla oběť.

Média vyzývají vládu, aby udělala uklidňující gesto směrem k veřejnosti a vrátila lidem pocit bezpečí. S tím souhlasí i šéf týmu krizové intervence Radovan Bránik.

„Jakási celoplošná psychoterapie možná samozřejmě není, ale takováto událost vždycky na jistou dobu vykolejí společnost. Protože všechno s čím se setkáte poprvé, vše co má tragický rozměr, vše s čím se můžete identifikovat jako možná oběť á velmi silný společenský dopad,“ uvedl.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme