Nakažených v Jižní Koreji přibývá. Příznaky vykazuje 400 členů církve Sinčchondži ve městě Tegu
Nové případy nakažení koronavirem hlásí Jižní Korea. Epicentrem se stalo město Tegu, odkud podle Reuters pochází 70 nakažených. Korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí označilo za superpřenašečku 61letou ženu. Většina případů je podle Guardinu spojená se členy Ježíšovy církve Sinčchondži, jejíž bohoslužby navštěvovala i zmíněná žena.
V Jižní Koreji stoupá počet případů koronaviru. Nakažených je v zemi přes 200, počet se za jeden den zdvojnásobil. Jeden člověk podle informací ČTK na následky nemoci zemřel.
V Íránu zemřeli kvůli koronaviru dva lidé, mimo pevninskou Čínu má nemoc již osm obětí
Číst článek
Epicentrum nákazy, město Tegu má 2,5 milionu obyvatel a leží dvě hodiny jízdy jižně od Soulu. Agentura Reuters informovala, že 70 nakažených pochází právě z města Tegu či jeho blízkého okolí. Po oznámení nových případů nákazy se změnilo v město duchů. "Ocitli jsme se v nebývalé krizi," řekl novinářům starosta Tegu Kwon Jong-čin.
Podle Guardianu je okolo 40 nakažených spojených s Chrámem svatostánku svědectví, který je součástí Ježíšovy církve Sinčchondži. V současnosti má církev zhruba 200 tisíc následovníků. Hnutí založil v roce 1984 Jihokorejec Lee Man-hee. Náboženské hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím. Od jeho učení se ale zásadně odchyluje a bývá považováno za sektu.
Pacientka 31
V úterý lékaři potvrdili nákazu u 61leté členky chrámu. Zatím není jasné, jak se žena, které se přezdívá Pacientka 31, koronavirem nakazila. Předchozí případy v Jižní Koreji se většinou týkaly lidí, kteří cestovali z Číny, nebo přišli s někým takovým do kontaktu.
Žena měla nejprve 10. února horečku, údajně ale dvakrát odmítla test na koronavirus, právě proto, že dříve necestovala do zahraničí. Před diagnózou nákazy koronavirem navštívila minimálně čtyři bohoslužby a nemocnici.
Korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí označilo Pacientku 31 za superpřenašeče, protože téměř 40 nově nakažených bylo spojeno právě s ní. Několik hlavních obchodů, včetně jednoho v Soulu, bylo uzavřeno. A to poté, co zjistily, že je Pacientka 31 navštívila, napsala tisková agentura Jonhap.
400 členů vykazuje příznaky
„Plánujeme otestovat všechny, kteří církev Sinčchondži v Tegu navštěvují. Také jsme je poprosili, aby se izolovali od rodin,“ řekl starosta. Kwon navíc doporučil občanům, aby zůstali doma a varoval je před dalším možným šířením nákazy. Příznaky nemoci nyní vykazuje 400 členů Sinčchondži, testování ale stále probíhá, napsala agentura Reuters.
Církev v souvislosti se šířením koronaviru čelí kritice. Při bohoslužbách sedí věřící blízko sebe a tím usnadňují přenos viru. Církev ve středu oznámila, že uzavřela kostel v Tegu. Také nařídila, aby se i bohoslužby po celé zemi odehrávaly online anebo individuálně doma.
Wu-chan zesiluje boj proti koronaviru. Nové kontroly chodí dům od domu, aby odhalily všechny nakažené
Číst článek
Pastor Shin Hyun-uk, bojovník proti církvi Sinčchondži, si myslí, že případů spojených s církví bude přibývat. Odkazuje se na její agresivní veřejné kampaně a studovny, kde by se potenciální věřící mohli potají vzdělávat. „Takzvaní ´sklizeči´ navštěvují i jiné kostely, účastní se modliteb a zapojují se do dalších aktivit. Jejich cíl je přetáhnout ostatní věřící k Sinčchondži,“ řekl Shin pro South China Morning Post.
„Jedná se o ďábelský čin“
Agentura Jonhap zveřejnila páteční zprávu, kterou zakladatel Sinčchondži Lee Man-hee poslal pomocí interní komunikační aplikace církve. „Tento případ onemocnění považujeme jako ďábělský čin, který má zastavit rychlý růst Sinčchondži,“ napsal Lee.
Na následky nemoci způsobené novým typem koronaviru zemřelo od loňského prosince přes 2200 lidí. Většina obětí pochází z Číny. Nemoc se objevila i v dalších zemích. Potvrzené případy nákazy hlásí například i Japonsko, Jižní Korea nebo Francie.