Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. Odhaduje se, že má více než 200 000 členů.
Za superpřenašečku byla označena 61letá věřící. Před diagnózou navštívila nejméně čtyři bohoslužby a nemocnici. Po oznámení nových případů nákazy se město Tegu změnilo v město duchů.
Atletem roku se potřetí v kariéře stal jamajský sprinter Usain Bolt. Mezi ženami zvítězila v anketě mezinárodní federace IAAF překážkářka Sally Pearsonová, která získala toto ocenění jako první australská atletka v historii.
Třinácté mistrovství světa v atletice je od včerejška minulostí. Více než týden jste slýchávali i v tomto čase naše reportéry Miroslava Augustina a Tomáše Kohouta. A aby se vám po nich hned tak nestýskalo, připomeneme vám teď to nejlepší, co vám zprostředkovali.
Česko získalo na mistrovství svět v atletice v jihokorejském Tegu jednu medaili. To, že se o stříbro postarala oštěpařka Barbora Špotáková, určitě víte. A možná si ještě vzpomenete, že výškař Jaroslav Bába a oštěpař Vítězslav Veselý obsadili čtvrtá místa. Do Koreje ale letělo 21 reprezentantů. A tady je souhrnné hodnocení jejich šéftrenéra, bývalého desetibojaře Tomáše Dvořáka.
Česká atletka Lucie Škrobáková se na mistrovství světa v Tegu neprobojovala do finále závodu na 100 metrů překážek. V semifinále doběhla do cíle jako sedmá v čase 12,98. Oštěpaři Vítězslavu Veselému zase chybělo jen 19 centimetrů k zisku bronzové medaile.
Oštěpařka Barbora Špotáková vybojovala na mistrovství světa stříbro. Přestože hodila své letošní maximum, porazila ji velká soupeřka - Ruska Maria Abakumovová. Ale Barbora Špotáková nebyla smutná. Fantastická soutěž, historicky nejkvalitnější v ženském oštěpu na mistrovství světa, strhla i ji a druhé místo si tentokrát velmi užívá.
Oscar Pistorius, tělesně postižený běžec, získal při svém historicky prvním startu na atletickém mistrovství světa stříbrnou medaili. Štafeta Jihoafrické republiky ji dnes vybojovala v závodě na 4x400 metrů. Pistorius sice do finálové sestavy nominován nebyl, pomohl však k postupu ze semifinále, a stříbrnou medaili tak dostane.
Vydaly ze sebe všechny síly a vedlo to k výraznému zlepšení a k překvapivému úspěchu. Řeč je o výkonu štafety českých atletek v rozběhu štafety na 4x400 metrů na světovém šampionátu. Po rozpacích z individuálních vystoupení v Tegu se „Rychlý holky" daly dohromady a vyválčily pro Česko po dvanácti letech finálovou účast.
Oštěpařka Barbora Špotáková se postarala o první českou medaili z atletického mistrovství světa v Tegu, když se třikrát přepisovali nejlepší letošní výkony. Stříbro si zajistila třicetiletá rekormanka za své letošní maximum - 71,58m. Přehodila ji pouze Ruska Maria Abakumovová, která předvedla druhý nejdelší pokus historie 71,99m. Třetí místo veze Jihoafričanka Sunette Viljoenová za 68,38m, což je nový africký rekord. Jarmila Klimešová obsadila osmou příčku.
Oštěpařka Barbora Špotáková se chce proměnit v tygřici. Ne, že by snad potřebovala její kožich, teplo naopak nemiluje. Ale dravost, ta se jí bude ve finále mistrovství světa v Tegu hodit už za chvíli. Ani jí tak nezajímají výkony soupeřek, ale svou vlastní proměnu v šelmu by uvítala.
Oproti smutnému včerejšku dnes překvapují čeští atleti na mistrovství světa velmi příjemně. Štafeta žen na 4x400 metrů postoupila do finále. Sprinter Pavel Maslák do semifinále dvoustovky a Lucie Škrobáková do téže fáze závodu na 100m překážek.
Překážkářka Lucie Škrobáková postoupila na mistrovství světa v ateltice z rozběhu na 100m ve svém nejrychlejším čase sezony. Podobně si vedl na hladké dvoustovce Pavel Maslák, který se také probojoval do semifinále, když proběhl cílem jako třetí mimo jiné za Usainem Boltem. Ne úplně povedené individuální vystoupení si vynahradily Rosolová a Hejnová, které se společně s Bergrovou a Bartoničkovou probily do finále závodu na 4x400 metrů.
Bohužel, už jen oštěpařka Barbora Špotáková má v rukou osud české výpravy na atletickém mistrovství světa v korejském Tegu. Tedy alespoň ten medailový. Světová rekordmanka nastoupí zítra v poledne českého času k finálovému závodu, který je poslední reálnou českou nadějí na medaili. Dosavadní nejlepší umístění týmu dnes vybojoval výškař Jaroslav Bába, který obsadil nepopulární čtvrté místo a o své pocity se podělil s reportérem Tomášem Kohoutem.
Výškař Jaroslav Bába skončil na světovém šampionátu těsně pod stupni vítězů a čtvrté místo ho hodně mrzelo. Neméně zklamaná je ale nakonec v Tegu Zuzana Hejnová. Na trati 400 metrů překážek si chtěla doběhnout pro medaili, ale v čase 54,23 setin sekundy skončila nakonec na sedmém místě. Smutnou českou atletku vyzpovídal Tomáš Kohout.
Těsně pod stupni vítězů skončil na světovém šampionátu v atletice výškař Jaroslav Bába. Laťka přeskočená ve výšce 232cm pro něj znamenala 4. místo. Zuzana Hejnová dokončila v Tegu 400m přes překážky v 7. nejrychlejším čase. Ve finále oštěpu nebude chybět Vítězslav Veselý, naopak Frydrych s Vadlejchem vypadli.
Skotští fotbalisté jsou natěšení na sobotní zápas proti českému týmu, který dnes odpoledne v 16:00 odletí do Glasgow. Také hostitelé berou tento duel jako klíčový v boji o postup ze druhého místa kvalifikační skupiny „I" do baráže o mistrovství Evropy 2012. Kromě úspěchu v generálce a výhody domácího prostředí mohou Skotové kalkulovat i s tím, že proti nim nastoupí soupeř s několika hráči, kterým v podstatě ještě nezačala nová sezóna.
Barbora Špotáková s tréninkovou partnerkou Jarmilou Klimešovou postoupily na světovém šampionátu do finále oštěpu, které je v Tegu na programu v pátek ve 12:10. Druhé vyřazení z kvalifikace naopak musí strávit Jan Marcell, po nepovedeném disku si nespravil chuť ani v kouli.
Základ mise splněn. Řádek s nápisem "kvalifikace mistrovství světa" si mohla oštěpařka Barbora Špotáková odškrtnout hned po prvním pokusu, kterým hodila 63 metry 40 centimetrů. Limit měla a ve více než třicetistupňovém dusnu nemusela soupeřit s výkonem 68,74, který předvedla Němka Obergföllová.
Zatím nejlepší české umístění vybojovala na mistrovství světa v atletice v Tegu Jiřina Ptáčníková. Zase skočila na šampionátu stejně jako světová rekordmanka Jelena Isinbajevová - 465 centimetrů. A skončila sedmá, protože s ní - stejně jako v hale v Dauha - prohrála jen na pokusy. To jediné ji trochu mrzelo. Rozhovor s českou tyčkařkou natočil Tomáš Kohout.
Zuzana Hejnová si vyběhla šanci na boj o medaile na atletickém mistrovství světa. Do finále závodu na 400 metrů překážek postoupila ze druhého místa svého semifinále, tedy přímo, a zase ji až tak moc nemusel zajímat čas 54,76 setin sekundy.
Překážkářka Zuzana Hejnová si ve svém semifinále na 400m doběhla pro druhé místo a bude moci na atletickém mistrovství světa v Jižní Korei bojovat ve čtvrtek o medaile. Skokan do výšky Jaroslav Bába si postup z kvalifikace zajistil výkonem 231cm. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila ve finále 7. místo.
Kvalifikace by na mistrovství světa měla vlastně jen potvrdit atletovy kvality. A postup by měl jen dokázat, že na šampionát nejel zbytečně. A přesně to udělal na šampionátu v Tegu výškař Jaroslav Bába. Skočil 231cm, tedy finálový limit a měl vystaráno. A soupeře nejdřív docela strašil, a proto se ho Tomáš Kohout zeptal.
Tyčkař Jan Kudlička se ve finále atletického MS v Tegu zranil, i přesto si stanovil nové osobní maximum. Česká rekordmanka na 400m překážek Zuzana Hejnová snadno postoupila do semifinále mistrovství světa v Tegu, koulaři Marcelovi finále uteklo. Držitel světového maxima na 110m překážek Robles byl po vyhráném finále diskvalifikován, zlato tak bral druhý nejrychlejší Richardson.
Atletický šampionát v jihokorejském Tegu zažil něco, o čem se bude ještě dlouho mluvit. Nejrychlejší člověk planety a jednoznačný favorit na zlatou medaili Usain Bolt ulil start na stovce a byl podle pravidel diskvalifikován. Radiožurnál požádal o názor na tento Boltův nečekaný výpadek dlouholetého držitele českého rekordu na stometrové vzdálenosti Ivana Šlehobra.
Jamajskému sprinterovi Usainu Boltovi už se možná vrátil na tvář jeho obvyklý úsměv, diskuse o jeho diskvalifikaci ve finále stovky na mistrovství světa v atletice ale ještě neutichly. V korejském Tegu, mezi bývalými sportovci ani mezi atletickými fanoušky. Pravidla o tzv. ulitých startech byla tématem rozhovoru moderátora Jana Pokorného s někdejším sprinterem, bronzovým z halového mistrovství Evropy 1985, Františkem Ptáčníkem.
Jenom deset centimetrů chybělo diskaři Janu Marcellovi k tomu, aby postoupil z kvalifikace do finále mistrovství světa. V korejském Tegu předvedl 62 metry a 29 centimetrů a skončil třináctý - jedno místo za postupovým. A když přišel do novinářské mix-zóny, šel z něj strach. Reportér Tomáš Kohout přesto sebral odvahu a dvoumetrového velikána vážícího přes metrák požádal o rozhovor.