Šíité v Bahrajnu se cítí jako občané druhé kategorie, proto se bouří
Z Bahrajnu přicházejí zprávy o tvrdém zásahu proti odpůrcům tamního režimu. Opozice mluví přímo o „vyhlazovací válce“. Bahrajnci demonstrují od poloviny února kvůli nespokojenosti většinových šíitů s vládou sunnitské rodiny Chalífů.
Lékař Abdal mluví o stovkách zraněných v hlavním městě bahrajnského království Manámě a v rozhovoru pro BBC se netají obavami z vojáků a policistů.
„Vtrhli do zdravotního střediska a začali po nás střílet!“ Lékař dále BBC řekl, že vojáci vzali zdravotníkům několik sanitek.
„To je katastrofa, co se děje, zbili lidi ze záchranky, střílejí po sanitkách, a nám jich vzali šest,“ říká bahrajnský lékař v rozhovoru pro BBC. Bahrajnský král šajch Hamad bin Ísá Chalífa vyhlásil v zemi výjimečný stav.
Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o dění v arabském světě v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3
Státy z oblasti Perského zálivu předtím vyslaly do Bahrajnu vojáky na pomoc tamnímu režimu. Spojené státy mezitím uvedly, že Bahrajn je o tom informoval.
„Použití síly nevyřeší problémy ani v Bahrajnu, ani v dalších zemích regionu,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.
V Bahrajnu je napětí mezi šíity, kteří tvoří většinu obyvatelstva, a sunnitským královským dvorem. Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka mají šíité pocit, že jsou občany druhé kategorie. Další příčinou nepokojů je podle jeho slov vlna, která se valí arabským, potažmo muslimským, světem.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes podle íránské televize kritizoval bahrajnskou vládu za zásah proti šíitským demonstrantům. Na pomoc Bahrajnu vyslala vojáky převážně sunnitská Saúdská Arábie.
Podle Milana Slezáka mají íránští šíité obavy o osudy svých šíitských souvěrců v jiných zemích. Saúdská Arábie má strach z toho, že kdyby se šíitům na Bahrajnu povedlo emancipovat, že by se to pak povedlo také saúdskoarabským šíitům, kterých je pětina tamního obyvatelstva. V Iráku zase převládají šíité nad sunnity.
Spojené státy mají podle Milana Slezáka na Bahrajnu základnu pro svou pátou flotilu, která hlídá v Perském zálivu, aby se příliš nezvětšil rozsah irácké moci, z čehož mají USA a nejen ony, strach.