Senegalské pobřeží ukusuje oceán. Někde zmizely už desítky domů
Rybářskou čtvrť ve městě Bargny v Senegalu ničí stoupající mořská hladina. Neustálé příboje narušují terén a zaplavují budovy, které mají popraskané zdi a poničené střechy. Voda ve městě nedaleko Dakaru už odnesla asi třicet domů.
„Dříve tu stával hřbitov, mešity a také dětská hřiště. Vše ale vzala voda,“ vzpomíná s lítostí Dieng a ukazuje na místa, kde teď plují barevné bárky a kde dřív byla nádherná pláž posetá stromy. Ve městě, kde žije asi 70 tisíc lidí, zmizelo 60 metrů pobřeží.
Dříve rybářské město Bargny je podle AFP v současnosti spíše průmyslovou částí neustále se rozrůstajícího Dakaru. Ve městě je jedna z největších cementáren v západní Africe a uhelná elektrárna. Právě kvůli tomu je možná rybolov ve městě minulostí. Kvůli těžkým podmínkám tak z města odchází mladí lidé do Evropy.
Mezi další postižená města patří Rufisque, který leží pár kilometrů od Bargny.
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že západoafrická země každoročně ztratí půl metru až dva metry pobřeží. Důvodem jsou zejména stoupající hladina moře, pobřežní eroze, ale také těžba plážového písku a nadměrná výstavba na pobřeží.
Před stoupající hladinou oceánů způsobenou globálním oteplováním dlouhodobě varuje Mezivládní panel pro změny klimatu. V téměř osmnáctimilionovém Senegalu přitom žije na pobřeží více než polovina obyvatel.