Šéf britské diplomacie chce v Teheránu vyjednat propuštění vězněné britské občanky
Britský ministr zahraničí Boris Johnson se snaží v Íránu přesvědčit tamní představitele, aby propustili vězněnou Britku Nazanin Zaghariovou-Ratcliffeovou. V sobotu se proto v Teheránu sešel s šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem. Server BBC ale napsal, že se Johnson poté snažil mírnit očekávání, že britská manažerka díky jeho intervenci skutečně brzy opustí brány věznice.
Britka íránského původu byla zatčena loni v dubnu, když do Íránu přijela za příbuznými s malou dcerou. Posléze byla odsouzena na pět let vězení za údajný podíl na spiknutí, jehož cílem bylo svrhnout íránský režim. Proti verdiktu protestovala rodina a sama Zaghariová-Ratcliffeová loni držela hladovku. Odvolací řízení prohrála letos v dubnu. Írán pak navíc obvinění proti ní rozšířil a nyní jí hrozí další trest.
Johnson během své cesty bude apelovat na propuštění 37leté ženy z humanitárních důvodů, protože prý trpí zdravotními problémy. Podle BBC se však chce zasazovat i za propuštění dalšího neupřesněného počtu vězněných Britů s dvojím občanstvím.
Zvýšíme dolet raket, pokud nás Evropa bude ohrožovat, tvrdí Írán
Číst článek
Íránský zákon neuznává princip dvojího občanství a s osobami, které je mají, jedná jako s Íránci a neumožňuje jim kontakt s konzulárním oddělením. Po setkání se Zarífem se Johnson v sobotu v Teheránu sešel i s předsedou parlamentu a tajemníkem národní bezpečnostní rady.
„Budu zdůrazňovat hluboké znepokojení nad konzulárními případy našich občanů s dvojím občanstvím a naléhat na jejich propuštění v případech, kdy jsou pro to humanitární důvody,“ uvedl britský ministr. Po jednání se Zarífem však podle korespondenta BBC Johnson zdůraznil, že tyto případy jsou velice obtížné a citlivé a mírnil očekávání, že by některý z vězňů mohl být okamžitě či v nejbližší době propuštěn.
„Hovořili spolu o překážkách ve vzájemných vztazích, včetně obav ministra zahraničí týkajících se konzulárních případů Britů s dvojím občanstvím,“ uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva s tím, že jednání byla „konstruktivní“ a že Johnson vyjádřil plnou podporu nedávno uzavřené dohody o omezení íránského jaderného programu.
Silné zemětřesení v Iráku a Íránu si vyžádalo nejméně 61 lidských životů a stovky zraněných
Číst článek
Ke konkrétním případům vězňů se Johnson během návštěvy Íránu nechce vyjadřovat, jeho cesta ale koresponduje s datem dalšího soudního stání Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové, které se uskuteční v neděli.
Manžel vězněné Britky podle stanice BBC doufá, že Johnsonova intervence situaci jeho ženy zlepší. „Je to ve hvězdách. Chytáme se stébla, ale dopadnout to může jakkoli,“ řekl Richard Ratcliffe.
Stejně to vidí i britský poslanec Tulip Siddiq, který byl zvolen za domovský okrsek Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové. „Bylo mi velice jasně sděleno, že nemáme očekávat žádné zázraky,“ uvedl s odkazem na informace z britské diplomacie.