‚Projev nelítostné represivní mašinérie Muhammada bin Salmána.‘ Žena dostala 34 let za sdílení na twitteru
Salma Šihábová, 34letá doktorandka univerzity v anglickém Leedsu a matka dvou malých dětí, byla odsouzena za sdílení příspěvků aktivistů a disidentů, uvedl Guardian. Původní rozsudek z roku 2020, tři roky ve vězení za používání sociální sítě k vyvolání veřejných nepokojů a destabilizaci občanské a národní bezpečnosti, v pondělí odvolací soud změnil a vynesl rozsudek nový – 34 let vězení a zákaz cestování na 34 let.
Rozsudek, o kterém informoval list The Guardian, saúdskoarabský speciální trestní soud vynesl několik týdnů po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena, která měla za cíl zlepšit vztahy s Rijádem. Aktivisté za lidská práva předem varovali, že by návštěva hlavy Spojených států mohla popudit království k eskalaci zásahu proti disidentům a dalším prodemokratickým aktivistům.
Jedná se o zatím nejdelší trest odnětí svobody, jaký kdy byl aktivistovi uložen. Rozsudek odsoudila Evropská saúdská organizace pro lidská práva a znovu připomněla, že mnoho ženských aktivistek bylo vystaveno nespravedlivým procesům a bylo mučeno či sexuálně obtěžováno.
Případ je nejnovějším příkladem toho, jak se korunní princ Muhammad bin Salmán ve své represivní kampani zaměřoval na uživatele twitteru a souběžně kontroloval hlavní nepřímý podíl v americké společnosti sociální sítě prostřednictvím saúdskoarabského Veřejného investičního fondu (PIF).
Nesouhlas = terorismus
Salma Šihábová předtím nebyla přední saúdskou aktivistkou ať už ve Spojeném království, nebo ve své domovině. Na instagramu, kde ji sledovalo 159 lidí, o sobě uváděla, že je dentální hygienistkou, doktorandkou na Leeds University, profesorkou na Univerzitě princezny Nory bint Abdul Rahman a také manželkou a matkou.
Na twitterovém profilu s 2597 sledujícími nejčastěji sdílela příspěvky o koronaviru a fotky svých děti, občas retweetovala příspěvky disidentů v exilu, kteří žádali propuštění politických vězňů v zemi. Trnem v oku saúdské vládě mohla být kvůli podpoře Ludžajn Hazlúlové, prominentní saúdskoarabské feministky, bojující mimo jiné za práva žen řídit motorová vozidla.
Osoba Salmě blízká médiím sdělila, že vzdělaná žena nesnese nespravedlnost. Popsala ji jako inteligentní, vášnivou čtenářku, která do Spojeného království přijela pokračovat v doktorském studiu. V prosinci 2020 se vrátila domů do Saúdské Arábie na dovolenou s úmyslem přijet s dětmi a manželem zpět do Británie. Pak ji předvolaly saúdské úřady k výslechu, zatkly za aktivitu na sociálních sítích a následně i odsoudily.
„Drakonické odsouzení Salmy za pokojné tweety je nejnovějším projevem nelítostné represivní mašinérie Muhammada bin Salmána,“ řekl Khalid Aljabri, Saúdský Arab žijící v exilu. Tento případ podle něj potvrdil přesvědčení Saúdské Arábie, že nesouhlas se rovná terorismu. „Stejně jako vražda Chášukdžího má její odsouzení vyvolat šok uvnitř i vně království – odvažte se kritizovat prince a skončíte rozřezaní nebo v saúdských kobkách,“ varoval.
Twitter mlčí
Twitter odmítl případ komentovat a na otázky, jaký, a jestli vůbec má Saúdská Arábie vliv na americkou společnost, neodpověděl. Komunikační platforma v minulosti média ignorovala i po tom, co ponechala verifikovaný twitterový účet se dvěma miliony sledujících vysoce postavenému vládnímu úředníkovi Bader al-Asakerovi. Americká vláda ho obvinila za to, že platil zaměstnancům Twitteru za nahlašování anonymních účtů disidentů, kteří byli následně identifikováni a uvězněni saúdskou vládou.
Saúdská Arábie otevřela vzdušný prostor. Do země tak mohou přiletět i dopravci z Izraele
Číst článek
Jedním z největších investorů Twitteru je saúdský miliardář princ Al-Valíd bin Talál, který vlastní více než pět procent společnosti prostřednictvím investiční firmy Kingdom Holdings. Zatímco figuruje jako předseda společnosti, americká média jeho skutečnou moc zpochybňovala. Bratranec korunního prince skončil při protikorupčním tažení v roce 2017 ve vazbě, v luxusním hotelu Ritz Carlton strávil 83 dní. Čistku vedl princ Muhammad proti dalším členům královské rodiny a podnikatelům.
Společnost Kingdom Holdings v květnu oznámila prodej necelých 17 procent své společnosti Veřejnému investičnímu fondu, který ovládá princ Muhammad, za 1,5 miliardy dolarů. To dělá saúdskou vládu významným nepřímým investorem Twitteru. Síť tvrdí, že se vlastníci podílů na každodenním řízení společnosti nepodílejí.