'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni
Pokračující příliv migrantů na řecký ostrov Samos vyvolává odpor mnoha tamních obyvatel. Ve městě Vathi musela zasahovat při jednom střetu místních a běženců policie a problémy jsou i v hlavním městě ostrova Samos. K 6000 obyvatel tam v posledním roce přibylo asi 3500 uprchlíků. Odpor místních proto chápe i místní pobočka organizace OSN pro uprchlíky.
Na vlnách se pohupuje několik plavidel pobřežní stráže kotvících u mola. Na nábřeží se pak kolem nich procházejí Syřané, Afghánci, Kamerunci i běženci z dalších asijských či afrických zemí.
'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni. Natáčel Robert Mikoláš
Mnozí také posedávají na lavičkách rozesetých podél zálivu. Na jedné z nich zrovna arabsky diskutuje několik žen, které si povídají o cenách potravin i zdravotních problémech. Postarší muž ze syrské Rakky zase se svou vnučkou hází do vody kousky pečiva. Ryb je tu všude plno.
A zatímco se mi snaží vysvětlit, že se nemá kam vrátit, protože Kurdové s Američany srovnali jeho rodné město se zemí, malá holčička nadšeně ukazuje do moře, kde se hejno ryb už pere o naházené drobky.
Její desetiletá sestra mezitím odešla do školy, zdejší úřady se totiž snaží o jejich začleňování do řecké společnosti, vyřízení žádostí o azyl totiž trvá i déle než rok. Místní s tím ale nesouhlasí.
Vaso, majitelka obchodu s ovocem a zeleninou, neskrývá strach z uprchlíků. Sice už, jak mi vysvětluje, nedochází k tolika incidentům, přesto raději chodí ven jen ráno.
Mladý Palestinec se chtěl naučit hrát na kytaru. Sen si plní v uprchlickém centru na ostrově Samos
Číst článek
Podobně se vyjadřuje i paní Cleri, která provozuje obchůdek s křesťanskými symboly. Obává se, že by tu jednou mohl dominovat islám, protože většina běženců pochází z muslimských zemí. Sama má i negativní zkušenost s tím, jak jí několik mužů v obchodě zničilo obrázky s Pannou Marií nebo ulámali kříže.
Teď se cítí opuštěni
Nárůst xenofobie mi následně potvrdil i starosta města Michalis Angelopoulos. Vnímá, že lidé mají strach i spousty otázek. Snaží se je proto uklidňovat, mluví s nimi o sociálních, kulturních i náboženských rozdílech a hlavně o toleranci, ale uvědomuje si, že to jde stále hůř. I proto je jednoznačně proti plánům řecké vlády vybudovat na ostrově další uprchlické centrum.
#Greece Recently arrived #refugees in woods on the Greek island of Samos.
— Photojournalism (@photojournalink) 27. října 2017
By @lgouliam @AFPphoto pic.twitter.com/hvtCS8UCN6
A s odporem místních se setkal i plán Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ubytovat část běženců v bytech i v některých ubytovacích zařízeních na Samu. Místní to ostře odmítli a partnera UNHCR na ostrově dokonce i fyzicky napadli.
„Místní už jsou unaveni. Už tohle všechno nemohou dále akceptovat. V uplynulých dvou letech zažívali obrovský příliv uprchlíků, na druhé straně ale odliv turistů. Přitom z ničeho jiného než z turismu na ostrově Samos de facto nežijí. Navíc hotspot se nachází prakticky hned nad městem. A teď se cítí opuštěni nejen centrální vládou, ale i Evropskou unií. Všude vidí jen běžence a nevládní organizace a neví, kdy to skončí,“ potvrzuje Radiožurnálu mluvčí kanceláře UNHCR v Řecku Boris Češirkov.
Breakdance i jazykové kurzy. Už půl roku na řeckém ostrově Samos funguje centrum pro uprchlíky
Číst článek
„Na Samu je tak silný odpor proti našemu plánu umístit část běženců v bytech. Spolupracujeme s jedním partnerem na ostrově, tamní obyvatelé ale na něho kvůli tomu dokonce zaútočili, slovně i fyzicky. Proto jsme to celé zrušili,“ dodává.
Ke konfliktům ale dochází i mezi samotnými migranty. Potvrzuje mi to i jeden z řeckých vojáků, který pravidelně drží hlídku v hotspotu nacházejícího na okraji města Samos.
Prý ale prakticky nezasahují, jen zpovzdálí vše pozorují. A policie, ta vše řeší až další den a případně i zadrží dotyčného útočníka. To už ale v klidu. Jde totiž, jak dodává, o velmi citlivé informace, které by podle něho média - domácí i zahraniční - okamžitě zveřejnila.
Obyvatelé ostrova se tak cítí opuštěni, podle paní Vasy totiž jejich starosti i obavy z další budoucnosti kabinet premiéra Tsiprase nezajímají.