Saddám ve zprávě lhal, tvrdí spojenci
Spojené státy a Velká Británie obvinily Irák ze lži. V jeho zprávě o zbrojních programech jsou podle nich nepravdy a opomenutí. Americká administrativa tvrdí, že režim iráckého prezidenta Saddáma Husajna ve zprávě pro OSN nemluví pravdu, když říká, že nevyrábí zbraně hromadného ničení. Prohlášení z Washingtonu a Londýna přišla poté, co byl v Perském zálivu sestaven vojenský krizový štáb. Do oblasti také míří první britská plavidla s těžkou vojenskou technikou.
Poradci amerického prezidenta vyzývají George Bushe, aby okamžitě vyhlásil, že Irák porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Nepovažují to ale za bezprostřední důvod pro zahájení vojenského útoku. Poradci, mezi kterými je i šéf Pentagonu Donald Rumsfeld, Bushovi údajně doporučují, aby dal zbrojním inspektorům více času a nedostatky, které irácký dokument obsahuje, využil jako nátlak na Bagdád a OSN. Prezident by se měl vyjádřit zítra nebo v pátek.
Podle amerických médií v Bushově administrativě převládá názor, že je třeba zbrojní inspektory přesvědčit, aby žádali vyslechnutí iráckých vědců mimo Irák, což nová rezoluce OSN dovoluje. Bushova vláda se domnívá, že to Saddám Husajn odmítne, což by znamenalo zásadní porušení rezoluce.
Vláda Velké Británie oznámila, že je připravena zahájit válku proti Iráku. Stále však trvá na tom, že válečný konflikt není nevyhnutelný a bezprostředně nehrozí. Britský ministr zahraničí Jack Straw pohrozil, že pokud bude Saddám Husajn trvat na zjevné nepravdě, válce se nevyhne.
V podobném duchu mluvil před britskými poslanci i premiér Tony Blair. Zdůraznil ale, že je potřeba dokument nejdřív pořádně prostudovat. "Základním kamenem všech vyjednávání v posledních měsících byla prostá dohoda, že my, Amerika a všichni ostatní, kterým záleží na tom, aby se otázka zbraní hromadného ničení vyřešila, jsme ti, kteří chtějí postupovat podle OSN. Druhou stranou dohody je ale to, že pokud ji Saddám poruší, lidé se rozhodli přistoupit k akci, aby vůli OSN naplnili," prohlásil Blair.
Podle televizní stanice ITV použije britská armáda v případě válečného konfliktu lodě, tanky a speciální zařízení a rozšíří spojenecká vojska o 300 tisíc vojáků.
Obnovené zbrojní inspekce v Iráku vstoupily už do čtvrtého týdne. Experti OSN v jejich vůbec poprvé prohlédli zařízení na odpalování raket. Odjeli se na ně podívat do Baladu, který leží asi 70 kilometrů severně od Bagdádu. Rezoluce přijatá po válce v Perském zálivu Iráku zakazuje kromě jiného vyzbrojovat se raketami většího doletu než 150 kilometrů.
Bagdád tvrdí, že zničil všechny rakety Scud, které za války v Perském zálivu použil proti Izraeli, i rakety domácí výroby Al-Husajn s doletem 650 kilometrů. Zbrojní komise OSN ale postrádá záznamy a důkazy o zničení dvou raket Scud a sedmi raket Al-Husajn.
Na slovní hrozby z Washigtonu a Londýna adresované Saddámu Husajnovi zareagoval trh. Cena ropy ve Spojených státech překročila hranici 31 dolarů za barel a má tendenci dále růst. Zvyšuje se i v Londýně, kde překročila hranici 29 dolarů.