Saakašviliho pochod na Kyjev. O co hraje na Ukrajině gruzínský exprezident?
Michail Saakašvili víří vody ukrajinské, gruzínské i polské politiky. Nedělní incident na polsko-ukrajinských hranicích ostře odsoudil prezident Petro Porošenko i premiér Volodymyr Hrojsman. Saakašviliho příznivci v neděli prorazili policejní kordon a gruzínského exprezidenta doslova přenesli na rukou na Ukrajinu. Ukrajinská policie už oznámila, že Saakašviliho a jeho "únosce" bude trestně stíhat.
Je Saakašvili Gruzínec, nebo Ukrajinec?
Michail Saakašvili
Saakašvili byl vůdcem gruzínské Růžové revoluce, při které v roce 2003 nahradil v čele země Eduarda Ševardnadzeho. Z Gruzie, ve které je Saakašvili stíhán pro překročení pravomocí při násilném potlačení demonstrací v roce 2007, odjel už jako exprezident nejdřív do Spojených států a odtud na Ukrajinu, kde se zapojil do tamní politiky.
V květnu 2015 dostal gruzínský exprezident Michail Saakašvili ukrajinský pas a ukrajinský prezident Petro Porošenko ho jako „velkého přítele Ukrajiny“ jmenoval gubernátorem Oděské oblasti. V prosinci 2015 Saakašvilimu odebral gruzínské občanství gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili s odůvodněním, že exprezident přijal občanství Ukrajiny.
Letos v červenci přišel Saakašvili z rozhodnutí Porošenka i o ukrajinské občanství. Zpráva o odebrání občanství ho zastihla při návštěvě ve Spojených státech. V současnosti Saakašvili občanství nemá, nabídla mu ho například Litva, ale Saakašvili ho odmítl.
Proč přišel Saakašvili o občanství?
Porošenko a Saakašvili byli zpočátku velkými politickými spojenci, o exprezidentovi se dokonce hovořilo jako o možném ukrajinském premiérovi. V říjnu 2016 ale Saakašvili na funkci gubernátora rezignoval a Porošenkovi vyčetl „překročení červené linie“, tolerování korupce a oligarchů a odkládání reforem. Saakašvili založil po rozchodu s Porošenkem na Ukrajině vlastní politickou stranu Hnutí nových sil a požadoval předčasné parlamentní volby.
Formálním důvodem pro odebrání ukrajinského občanství byla podle agentury TSN skutečnost, že exprezident Saakašvili prý svou žádost o ukrajinské občanství podložil nepravdivými informacemi.
Saakašvili je zpět na Ukrajině. Jeho stoupenci prorazili policejní kordon
Číst článek
„Musí mi vrátit ukrajinské občanství, o něž jsem přišel nelegálně. Mnozí Ukrajinci s tím nesouhlasí a cítili by se osamoceni, kdybych je opustil,“ konstatoval na začátku srpna gruzínský politik, který na Ukrajině žil v době studií.
Podle amerického týdeníku The Economist Porošenko chce touto praktikou eliminovat konkurenty v prezidentských volbách 2019. Samotná Saakašviliho strana ale velkou podporu nemá, průzkumy uvádějí, že by ji volilo kolem 3 procent lidí.
Jak se bez pasu dostal do Polska?
Ukrajinské úřady podle informací ukrajinských médií hned v červenci zablokovaly Saakašvilimu cestovní pas a informovaly o tom i úřady v Americe, kde v té době exprezident přebýval. O azyl ve Spojených státech Saakašvili podle svých slov nepožádal. Otázkou tedy je, jak se politikovi bez občanství podařilo dostat zpátky do Evropy.
Začátkem srpna Saakašvili dorazil do Varšavy, jeho slovy „dobít si baterky“. V rozhovorech pro polská média oznámil, že se vydá na Ukrajinu 10. září. Jak se ale ze Spojených států do Polska dostal, není úplně jasné. Polští celníci na dotazy polských médií neodpověděli, ale podle ukrajinské televize 24 Saakašvili cestuje dál na svůj ukrajinský pas. V polovině srpna byl na rodinném výletě u Balatonu.
K čemu došlo na hranicích Polska a Ukrajiny?
Dramatická cesta gruzínského exprezidenta na Ukrajinu začala v neděli na nádraží v polském Przemyślu. Tam se z pokynu z Kyjeva zastavil mezinárodní rychlík ukrajinských státních železnic, v němž chtěl Saakašvili na Ukrajinu vycestovat.
Když pokus odcestovat vlakem z polského Przemyślu do ukrajinského Lvova nevyšel, dorazil Saakašvili autobusem na silniční přechod Medyka-Šehyni. Neuspěl ale nejdřív ani tam.
Bez problémů prošel polským hraničním přechodem Medyka východně od Przemyślu. Když se ale blížil k nedalekému ukrajinskému přechodu Šehyni, silnici zablokovala speciální jednotka ukrajinské policie, která autobusu znemožnila další cestu.
Saakašviliho příznivci pak prorazili policejní kordon ukrajinské policie a pohraniční stráže. Spolu s gruzínským exprezidentem překročila hranici i hlasitá kritička Porošenka, bývalá ukrajinská premiérka a šéfka strany Vlast Julija Tymošenková, několik ukrajinských poslanců a velká skupina novinářů.
Po překročení hranice se vydal Saakašvili do Lvova, kde ho před radnicí přivítal starosta Andrij Sadovyj a zhruba dvě stovky lidí. Následovala společná procházka po náměstí a večeře. Lvovský starosta je politickým odpůrcem prezidenta Porošenka.
Jak reaguje Porošenko?
Porošenko incident okomentoval v pondělí v poledne. „Máme ústavní zásadu nedotknutelnosti státních hranic. Je to otázka národní bezpečnosti a je mi jedno, kdo narušuje státní hranice, jestli radikálové na východě, nebo politici na západě. Musí existovat jasná právní odpovědnost,“ řekl podle portálu Ukrajinska pravda prezident.
Vyjádřil se i premiér Hrojsman, který zdůraznil, že události na přechodu ve Medyka-Šehyni byly trestným činem, za který odpovídají Saakašviliho „populističtí ukrajinští političtí spojenci“. Ti se podle premiéra řídí zásadou čím hůř, tím líp. „To, co se stalo v neděli v Šehyni, je začátkem útoku některých našich politiků na ukrajinskou státnost,“ napsal Hrojsman na facebooku.
Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lučenko už v pondělí ráno oznámil, že lidé, kteří Saakašvilimu pomohli překročit hranice, ponesou trestní odpovědnost. Podle ukrajinské agentury Unian hrozí Saakašvilimu až pět let vězení.
Co Saakašvili plánuje dál?
Po přechodu z Polska na Ukrajinu Saakašvili oznámil, že chystá „pochod na Kyjev“. „Ve Lvově se poradíme a rozhodneme, co dál,“ řekl jedné z ukrajinských televizí. Podle pondělního vyjádření Saakašviliho právníka usiluje exprezident na Ukrajině o status uprchlíka, což by znemožnilo jeho vydání do zahraničí. O to žádá Gruzie.