Celníci smí zabavit auta, kterými cestují Rusové po unijních státech. Kreml to označil za rasismus
Získat schengenská víza není pro Rusy ani rok a půl od začátku invaze na Ukrajinu neřešitelný problém. Nově jim ale hrozí, že při vstupu do Evropské unie přijdou o soukromý majetek, třeba o auto. Vyplývá to z aktualizace sankční politiky, kterou v pátek zveřejnila Evropská komise. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová to označila za čirý rasismus.
Každý vjezd osobního automobilu registrovaného v Rusku do zemí Evropské unie se teď má považovat za zakázaný import. Evropští celníci tak mohou zabavovat auta Rusům na hranicích.
To už se stalo několika ruským rodinám na prázdninách v Německu. Prostě si musely vystoupit a policie je nanejvýš dovezla k nejbližšímu hotelu.
Česko je v protiruských sankcích pomalé, říká exdiplomatka. Děláme, co jde, brání se náměstek
Číst článek
Německo je průkopníkem takové konfiskace. Berlínská vláda tvrdí, že nelegální je už samotný vjezd ruského auta, ani se nemusí jednat o import za účelem dalšího prodeje.
Tento přístup teď přejala Evropská komise a je závazný pro všechny členské státy, záleží ale na nich, jak budou směrnici naplňovat. Nemusí tak nutně dojít až ke konfiskaci ruského auta, ujistil mluvčí Komise Daniel Ferrie.
Rusku se nový postup nelíbí. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zákaz vjezdu ruských aut do Evropské unie za čirý rasismus.
Kosmetika i kufry
Právník moskevské společnosti BGP Litigation Sergej Glandin ale ruskou veřejnost prostřednictvím agentury Agenstvo ujistil, že opravdu nemusí dojít až ke konfiskaci auta a záleží na výkladu každého unijního státu.
Rusko chce vyměňovat zmrazené majetky se Západem. Sankce to ale nejspíš neumožní
Číst článek
Podle něj jsou země, které nebudou postupovat tak přísně jako Německo nebo Estonsko a riziko zabavení majetku je tam minimální. Jsou to třeba Malta, Kypr, Itálie nebo Řecko.
Unijní směrnice neřeší ani to, co se má stát s ruskými auty, která v schengenském prostoru už jsou.
Směrnice se ale může týkat i jiného ruského majetku než aut. Unijní seznam z roku 2014 uvádějící věci, jejichž import z Ruska do Evropské unie zakázán, je celkem dlouhý.
Kromě chemikálií, které nacházejí uplatnění hlavně v průmyslu nebo zemědělství, se na něm objevuje i kosmetika všeho druhu včetně šamponů, mobilní telefony, kaviár, výrobky ze dřeva nebo veškerá zavazadla včetně kufrů.