Ruským dětem hrozí konec kvadrobiku. Úřady považují sport ve zvířecím kostýmu za ‚satanistický‘
Jana, moskevská dospívající dívka, se děsí toho, že by se musela vzdát své vášně zvané kvadrobik. To je fyzická aktivita spočívající v tom, že skáče, plazí se či kluše jako nějaké čtyřnohé zvíře, což dříve často natáčela a videa zveřejňovala na TikToku, píše agentura AFP.
V koníčku, těšícím se stoupající oblibě, nevidí ruské úřady, pravoslavné duchovenstvo, ani prorežimní umělci nic nevinného či zábavného. Naopak odhalují v kvadrobiku příznak „satanismu“ a hrozbu přicházející ze Západu, aby zničila „tradiční“ ruské hodnoty.
V souladu s příklonem ruského režimu k ultrakonzervatismu po útoku na Ukrajinu zahájeném v únoru 2022 předložili ruští poslanci návrh zákona, kterým by kvadrobik zakázali podobně, jak už učinili v případě „propagace života bez dětí“, anebo jako nejvyšší soud zakázal „hnutí LGBT“ usilující o ochranu práv sexuálních menšin.
„Nařídí nám, kolik dětí máme mít a jak si mají hrát? To jako vážně?“ soptí vzteky Janina matka, osmatřicetiletá Julija, která pracuje v cestovní kanceláři a která vzhledem k represím v zemi raději nechce prozradit své příjmení.
V útulném moskevském bytě pomáhá své dvanáctileté dceři třídit huňaté ocásky a barevné masky koček a lišek, které si vyrobila.
Jana, která se věnuje kvadrobiku buď sama doma anebo v parku s kamarádkami, jej pokládá za skvělou zábavu: „Tělesně jsem zesílila, dokážu chodit po rukou,“ řekla.
‚Boj proti satanismu‘
Ale aktivita, která se stále týká poměrně malého okruhu zasvěcených, se v Rusku stala důležitou záležitostí posuzovanou během debaty u kulatého stolu o „boji proti satanismu“ či v televizních rozhovorech a reportážích pobouřeným tónem.
Úřední zmocněnkyně pro práva dětí v ruském Tatarstánu Irina Volecová tvrdí, že obdržela „mnoho stížností“ od občanů, kterým dělá starost „odlidšťování dětí“. Kvadrobici a furríci neboli furries, což je jiná komunita lidí, kteří se baví převlékáním za zvířata, „jsou spolu s hnutím LGBT hlavy stejné hydry“, říká.
„Věděli jste, že mezi kvadrobiky je desetkrát víc lidí, kteří se ztotožňují s LGBT?“ klade řečnickou otázku režisér Nikita Michalkov, který v roce 1995 získal Oscara za snímek Unaveni sluncem. Dnes je z něj propagandista Kremlu.
„Kvadrobik není dětská hra či sport, ale subkultura, která připravuje děti k přijetí antihodnot, včetně genderové plurality a LGBT,“ tvrdí Fjodor Lukjanov, který má na moskevském patriarchátu ruské pravoslavné církve na starosti záležitosti rodin.
Stížnosti z Dumy
„Jsme ve fázi, kdy nás tlačí k tomu, abychom se zřekli nejen naší genderové identity, ale i lidské identity,“ postěžoval si minulý měsíc na sociální síti Telegram předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin při kritice tendencí přicházejících „ze Spojených států a ze Západu“.
Byla to prokremelská zpěvačka vystupující pod jménem Mia Boyka, která vyvolala bouři, když v září přímo na scéně ponižovala mladou vyznavačku kvadrobiku: „Teď jsi kočka, zítra budeš pes. A pozítří se rozhodne, že bude kluk a budeme mít v našich rodinách první mámu a druhou mámu.“
„To je hrůza! Odkud to vše berou?“ říká uraženě Janina matka Julija. „Jsou to naše děti, které nedělají nic jiného, než se jen baví. Přijde čas, kdy se ze všech stanou nudní dospělí,“ dodala.
Gruzínská prezidentka nepodepíše zákon omezující práva LGBT+. Podle kritiků je inspirovaný Ruskem
Číst článek
Ale ultranacionalistický poslanec Andrej Svincov, který je spoluautorem návrhu trestat pokutami osoby praktikující kvadrobik, ztrácí nervy při vzpomínce na video, na kterém byla „žena venčící na vodítku svého syna převlečeného za psa“. Něco takového musí Rusové podle něj pokládat za nechutné.
„Se (zákazem) LGBT jsme se zpozdili o 25 let,“ pokračuje poslanec v narážce na zařazení „hnutí LGBT“ mezi extremistické organizace. Za členství či za spolupráci s nimi hrozí v Rusku dlouhé roky za mřížemi.
„Musíme alespoň dohnat tato nová hnutí, vnucovaná Západem, zaměřená na zničení naší demografie,“ tvrdí Svincov v narážce na demografickou krizi v Rusku, kterou Vladimir Putin sliboval vyřešit, ale ani během čtvrt století u moci v tomto neuspěl.
Podle nezávislého politologa Konstantina Kalačeva režim „vnutil tuto debatu, aby vrazil klín mezi Rusy a Západ“.
Tato kampaň přináší výsledky: 35 procent Rusů se domnívá, že výskyt kvadrobiku lze přičíst „škodlivému vlivu ciziny“, a třetina ho chce zakázat, alespoň podle průzkumu střediska VCIOM, blízkého Kremlu.