Moskva navrhuje vznik nového mezinárodního tribunálu. Účastnit by se ho mohla Sýrie i Írán
Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin uvedl, že Moskva obvinila 92 členů ukrajinských ozbrojených sil ze zločinů proti lidskosti a navrhuje vznik nového mezinárodního tribunálu. OSN podle něj „ovládá Západ“, jenž podporuje Ukrajinu, a proto chce na vytvoření soudu spolupracovat s ruskými partnery. Podílet by se na něm měly i země jako Sýrie, Írán nebo Bolívie, řekl Bastrykin vládnímu deníku Rossijskaja gazeta.
Rusko, které sousední zemi vojensky napadlo 24. února, podle Bastrykina v souvislosti s „událostmi na Ukrajině“ zahájilo přes 1300 trestních řízení, ve kterých vyšetřuje více než 400 lidí.
Ukrajinský novinář: Putinovi nevěříme ani slovo. O válce se nesmí přestat mluvit, je pro nás existenční
Číst článek
„Během předběžného vyšetřování už byla zjištěna účast více než 220 lidí na zločinech proti míru a bezpečnosti lidstva, které nemají promlčecí lhůtu. A to včetně představitelů vrchního velení ukrajinských ozbrojených sil a také velitelů vojenských jednotek, které ostřelovaly civilisty,“ prohlásil Bastrykin.
„Celkem bylo obviněno 92 velitelů a jejich podřízených. Na seznamu hledaných osob je 96 lidí, konkrétně 51 velitelů ukrajinských ozbrojených sil,“ dodal šéf ruského vyšetřovacího výboru, který se v zemi zabývá závažnými zločiny.
Ruské úřady podle něj vyšetřují rovněž zaměstnance ukrajinského ministerstva zdravotnictví, které bez předložení důkazů obvinil z vývoje zbraní hromadného ničení, podotkla agentura Reuters.
Rusové podle něj vyšetřují také občany Británie, Spojených států, Kanady, Nizozemska a Gruzie, které zmínil v souvislosti s výroky o žoldnéřích.
Putin chce v Evropanech vyvolat strach, že v zimě doma umrznou, píše v analýze poradce ruské opozice
Číst článek
„Kromě toho bylo zahájeno osm trestních řízení v souvislosti s útoky na ruská velvyslanectví a diplomatické představitele v Nizozemsku, Irsku, Litvě, České republice, Polsku a Rumunsku,“ prohlásil Bastrykin.
Agentura Reuters v souvislosti s jeho výroky poznamenala, že jeho obvinění nebylo možné nezávisle ověřit a ukrajinské úřady se k nim zatím nevyjádřily.
Vyšetřování válečných zločinů
Ukrajinská generální prokuratura v pátek podle agentury Ukrinform oznámila, že registruje hlášení o téměř 25 000 případech agrese a válečných zločinech ruských invazních sil v zemi a dalších téměř 12 000 hlášení o trestných činech proti národní bezpečnosti Ukrajiny.
Ruské invazní síly ve své vojenské agresi bombardují ukrajinská města a v ulicích obcí a měst, která se dostaly pod ruskou okupaci, zůstali ležet mrtví lidé, připomíná Reuters.
Podle ukrajinských úřadů už zahynuly desítky tisíc civilistů. Moskva dlouhodobě odpovědnost za jejich smrt odmítá.
Proč si Putin může myslet, že vyhrává? Západ nechce riskovat jeho hněv
Číst článek
Potenciálními válečnými zločiny ruských sil na Ukrajině se zabývá mimo jiné Mezinárodní trestní soud. Tento měsíc se dohodlo přes 40 zemí včetně Spojených států na koordinaci vyšetřování podezření z válečných zločinů na Ukrajině.
Reuters zároveň připomíná, že se objevily I zprávy o špatném zacházení Ukrajinců s ruskými zajatci, ačkoli naprostá většina obvinění zdokumentovaných organizacemi jako je OSN se týká potenciálních zvěrstvech páchaných ruskými a proruskými útočníky.
Soud v samozvané proruské Doněcké lidové republice v červnu odsoudil k trestu smrti dva britské občany a jednoho Maročana. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců.
Krok vyvolal pobouření Británie i dalších západních zemí, které separatistické útvary na východě Ukrajiny ani jejich soudy neuznávají.