Ruský soud vydal zatykač na Julii Navalnou. ‚Putin patří do trestanecké kolonie,‘ odpověděla

Soud v Moskvě podle ruských médií rozhodl o zatčení v nepřítomnosti Julie Navalné, opoziční aktivistky a vdovy po Alexeji Navalném. Důvodem je její údajná účast v extremistické skupině. Rozhodnutí podle agentury Reuters znamená, že Navalná bude s jistotou zatčena, pokud vstoupí na území Ruska.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Navalná

Julija Navalná | Zdroj: Reuters

Navalná se začátkem července stala předsedkyní nadace Human Rights Foundation (HRF), nevládní organizace se sídlem v New Yorku, která si klade za cíl obranu lidských práv a podporu liberální demokracie. Ve funkci vystřídala dalšího kritika Kremlu a šachového velmistra Garriho Kasparova. Po svém jmenování uvedla, že hodlá pokračovat v práci svého zesnulého manžela.

Patnáctiletý chlapec jde v Rusku za podporu Ukrajiny do vězení. Bojoval proti propagandě

Číst článek

„Když o tom (o zatykači) budete psát, nezapomeňte na to hlavní: (ruský prezident) Vladimir Putin je vrah a válečný zločinec. Jeho místo je ve vězení. Ne někde v Haagu v útulné cele s televizí, ale v Rusku. Ve stejné kolonii a ve stejné cele dva na tři metry, kde zabil Alexeje,“ reagovala na rozhodnutí Navalná na síti X. ‚‘

Opoziční aktivistka podle dostupných informací žije v Německu, které podle agentury AFP považuje rozhodnutí moskevského soudu za antidemokratické. Podle německého kancléře se jedná o „zatykač proti touze po svobodě a demokracii“. „Po smrti svého manžele Alexeje Navalného pokračuje v jeho dědictví - a spolu s ní i mnoho dalších Rusů,“ uvedl Olaf Scholz.

Navalnyj byl roky tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina, především za korupci. V roce 2020 přežil otravu paralytickou látkou novičok, ze které obvinil Kreml. Ten nařčení odmítl.

Moskevský soud zamítl žalobu Kara-Murzy. Ruský opozičník tvrdí, že se ho složky FSB pokusily otrávit

Číst článek

Po léčbě v Berlíně se v roce 2021 Navalnyj vrátil do Ruska, kde ho zatkli a v několika procesech odsoudili k dlouholetému vězení. Opozičník vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku. V polovině února zemřel náhle a za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři ve věku 47 let.

Kreml jakýkoliv podíl na smrti Navalného popřel. V březnu Putin označil Navalného smrt za smutnou událost a prohlásil, že byl připraven vězněného politika předat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. Navalného spolupracovníci uvedli, že se taková jednání skutečně odehrávala.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem napsal, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě přímo nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme