„Přiznaných politických vězňů, a já beru data z lidskoprávní pobočky sdružení Memorial, je teď prokazatelně 768,“ upozorňuje rusista. To je podle něj víc než za Brežněva.
Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném na internetu zveřejnila oficiální dopis, ve kterém se píše, že úmrtí jejího manžela nebude vyšetřováno.
Jeden z nejznámějších vězňů Ruska, režisér a dnes poručík ukrajinské armády Oleh Sencov v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál říká, že proti ruskému režimu bude bojovat, dokud mu to zdraví dovolí.
Navalná se začátkem července stala předsedkyní nadace Human Rights Foundation (HRF), nevládní organizace se sídlem v New Yorku, která si klade za cíl obranu lidských práv.
Politik Alexej Gorinov byl v Rusku prvním člověkem, kterého soud poslal do vězení za „šíření falešných informací o ruské armádě“. Dostal sedm let za mřížemi v jednom z nejtvrdších vězení v Rusku.
Základní otázka zní: Je realistické sázet na změnu kremelského režimu prostřednictvím demokratičtějších sil? Anebo víc odpovídá skutečnosti změna v podobě následnictví po Putinovi či palácový převrat?
Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.
Mladá generace Rusů je více protiputinovsky a protiválečně naladěná. Podíl mladých lidí zapojených do politiky je až na malou menšinu tradičně nízký, stejně jako jejich důvěra ve státní instituce.
Volkov byl v úterý napaden u svého domu ve Vilniusu, kde žije v exilu. Útočník mu rozbil okénko auta, nastříkal slzný plyn do očí a potom ho začal mlátit kladivem.
Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nese odpovědnost Moskva. Navalnyj byl podle buď zabit ve vězení nebo zemřel na následky podmínek v zařízení, které se prakticky rovnaly mučení.
Podle ruského investigativního portálu Agenstvo jednal Vladimir Putin o výměně Alexeje Navalného za Rusy zadržované na západě ještě několik hodin před Navalného smrtí.
V pátek 1. března skončila na předměstském Borisovském hřbitově města Moskvy životní pouť v posledních letech nejvýraznější tváře ruské politické opozice.
„Navalnyj nebude zapomenut, ale že by to mělo nějaký bezprostřední důsledky, o tom pochybuji,“ říká Jaroslav Šimov, editor ruské redakce Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda.
Předního kritika Kremlu, který zemřel ve vězení, pohřbili v Moskvě na Borisovském hřbitově, kam se s ním přišly rozloučit tisíce lidí. V souvislosti s pietními akcemi bylo zatčeno nejméně 91 lidí.
„Samozřejmě pro část ruské společnosti, která je protiputinovsky a protiválečně naladěná, je dnešní pohřeb jakýmsi vyjádřením toho, že jsou nespokojeni se stavem země,“ popisuje zpravodaj ČT v Rusku.
Alexej Navalnyj byl v pátek pohřben na Borisovském hřbitově v Moskvě. Před hřbitovem se vytvořila fronta truchlících a policie k jeho hrobu podle ruských médií pouštěla lidi po skupinkách.
Favoritem voleb je právě Putin. Kreml v úterý obecně varoval všechny, kdo by jakýmkoliv způsobem vyslyšeli „provokativních“ výzev Navalného podporovatelů, před právním postihem v souladu se zákonem.
„Večer 15. února jsem dostala potvrzení, že jednání jsou v závěrečné fázi. Dne 16. února byl Alexej zabit,“ řekla Pevčichová ve videu. Putin podle ní neunesl představu, že by byl Navalnyj na svobodě.