Rusko pohrozilo, že na americký radar v Česku zaměří svoje rakety

Rusko zvažuje možnost, že by mohlo svoje rakety zamířit na případný radar americké protiraketové obrany v Česku. Oznámil to velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov. Podobným cílem se prý může stát i druhá základna systému v Polsku. Premiéři Česka a Polska se dnes ve Varšavě shodli na tom, že jejich země zřejmě odpoví na americkou žádost o umístění základen pozitivně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protivzdušné obrany

radar protivzdušné obrany | Zdroj: ČTK

Rusko se podle Solovcova neustále snaží domluvit jasné podmínky, za kterých by americký protiraketový systém ve východní Evropě mohl vzniknout. Zároveň zdůraznil, že ruská armáda má rakety schopné zničit cíle na libovolném místě planety.

Moskva protestuje od chvíle, kdy česká vláda oznámila, že se začne americkou žádostí zabývat. Tyto plány dokonce označila za porušení strategické rovnováhy. Polský premiér Jaroslaw Kaczynski ale dnes znovu připomněl, že zařízení proti Rusku zacílené nebude.

"Tvrzení, že tato zařízení mají změnit poměr sil v Evropě, to je prostě nedorozumění. Takovou pravdu předáváme našim partnerům, a to jak na východě, tak na západě," prohlásil. "Je známo, jaký je cíl základny. Není namířena proti žádnému normálnímu státu, má tvořit zabezpečení proti případné činnosti států, které se nechtějí podřídit principům obvyklým ve světě," dodal Kaczynski.

Postoje české i polské vlády k americké protiraketové základně jsou totožné, potvrdil premiér Mirek Topolánek. "My jsme obě země ve fázi, kdy se připravujeme teprve mna odpověď na americkou nótu. Shodli jsme se na tom, že pravděpodobně obě země odpoví pozitivně. Pak teprve začneme negociovat," uvedl Topolánek.

Vznik americké protiraketové základny ve východní Evropě kritizoval také šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podle něj prý Spojené státy v plánech na budování protiraketového štítu obcházejí Severoatlantickou alianci a Rusko. Takové tvrzení ale odmítl premiér Topolánek jako účelové. Podle něj je naivní se domnívat, že by Washington s Moskvou své záměry nekonzultoval.

"Nicméně pro nás pro oba to znamená zvýšené úsilí jak v komunikaci s Ruskou federací, tak v komunikaci s Německem a Francií, Severoatlantickou aliancí, tak v komunikaci samozřejmě s vlastní veřejností. A na tom jsem se shodli," zdůraznil český premiér.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nejsou představitelé ruské armády pro českou diplomacii partnerem. V České televizi naznačil, že bude žádat vysvětlení po ruském velvyslanci v Praze. "Když někdo z přespolní zahrádky na mě huláká, tak to není navázání dialogu. Asi si přivoláme pana velvyslance, aby nám vysvětli postoj Ruska, ale já se nebudu vyjadřovat k výrokům generálů," řekl v České televizi Schwarzenberg.

Jednání Prahy a Washingtonu o případné výstavbě zařízení bude trvat asi rok. Základnu odmítají sociální demokraté a komunisté. Vládní strany nejsou jednotné. ODS a KDU-ČSL stavbu základny podporuje, Strana zelených souhlas podmiňuje požadavkem, aby základna byla součástí obrany NATO.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme