Ukrajinská rozvědka očekává ruskou ofenzivu. Připravuje se na útok ze severu i z východu
Rusko sice válku proti Ukrajině prohrává, ale nechystá se ji ukončit, a v letošním roce naopak chystá novou ofenzivu, varuje podle agentury Ukrinform ukrajinská rozvědka. Ruská armáda podle tajné služby může v příštích čtyřech či pěti měsících ztratit dalších 70 000 vojáků, na což je ovšem vedení Ruska připraveno.
„Rusové se podle hodnocení vojenské rozvědky budou pokoušet pokračovat v útočných operacích. V žádném směru se jim nepodařilo dosáhnout (plánovaných) cílů. Uvědomují si, že prohrávají, ale ukončit válku se nechystají. Posuzujeme hypotézy, zda mohou současně zaútočit ze severu a z východu. Počítáme s tím, naše vojska jsou na to připravena,“ uvedl mluvčí rozvědky.
Zásah letiště v týlu i desítky mrtvých vojáků v Makijivce. Nový rok začal pro Rusy odvetnými útoky
Číst článek
Rusové se podle něj také budou snažit udržet pozemní spojení s poloostrovem Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo na jaře 2014, ale už se jim nepodaří znovu se dostat za Dněpr, aby opět dobyli Cherson, osvobozený ukrajinskou armádou v listopadu.
Rusko od vpádu na Ukrajinu na konci loňského února podle odhadu ukrajinského generálního štábu přišlo o téměř 110 000 vojáků.
Náčelník ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov nedávno řekl stanici BBC, že ruské vedení přijalo rozhodnutí začít 5. ledna novou vlnu mobilizace, protože ve válce proti Ukrajině pociťuje nedostatek živé síly. „Nevím, zda to oficiálně vyhlásí právě 5. ledna. Ale v plánech mají zapsáno 5. ledna,“ řekl.
Jako za druhé světové války
Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno časopisu The Economist řekl, že podobně jako za druhé světové války Rusové kdesi cvičí další armádu o 200 000 mužích, aby možná již v lednu, ale spíše na jaře spustili proti Ukrajině novou ofenzivu. Nepochybuje, že se znovu pokusí dobýt Kyjev.
„Uvědomují si (Rusové), že prohrávají, ale ukončit válku se nechystají. Posuzujeme hypotézy, zda mohou současně zaútočit ze severu a z východu.“
mluvčí ukrajinské rozvědky
Kyjev naléhá na západní spojence, aby poskytli Ukrajině další těžké zbraně, aby ukrajinští vojáci mohli vytlačit ruské jednotky za hranice země.
Ukrajinská protiofenziva podle Zalužného dosud osvobodila asi 40 procent území, kterého se zmocnila ruská vojska po vpádu z 24. února. Zalužnyj tvrdí, že k zahnání Rusů do pozic před invazí potřebuje asi 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty (BVP) a 500 houfnic.
Zahraniční analytici, například z polského serveru Defence 24, očekávají spuštění ukrajinské zimní ofenzivy, která opět může být vedena na různých směrech.
Je možné, že se zopakuje situace z přelomu léta a podzimu, kdy veškerá pozornost byla upřena na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu na jihu země, ale Ukrajinci zaútočili i u Charkova na severovýchodě, kde rychle osvobodili Izjum – a až pak na jihu dobyli Cherson.
Nyní se zraky upírají k Melitopolu, jehož případné dobytí by zhoršilo vyhlídky Rusů na udržení Krymu.