V Rusku zemřelo od února nejvíce lidí na covid-19 za den. Úřady připisují vinu nové mutaci delta

Rusko zaznamenalo za pondělí 16 715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí. Počet úmrtí souvisejících s nákazou covid-19 je nejvyšší od února, uvedla v úterý agentura Reuters. O den dříve ruské úřady hlásily 17 378 nakažených a 440 úmrtí. Přírůstek nových případů připisují úřady nakažlivější variantě koronaviru delta. Z nově pozitivních osob připadá podle vládního operativního štábu 6555 na Moskvu, kde situace zůstává nejhorší.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na neproporčně nízký počet úmrtí v Rusku v porovnání s jinými zeměmi upozorňovala i další západní média, ruské úřady ale tvrdí, že je to díky rozsáhlému testování a časnému zachycení nakažených

Rusko se potýká s nejvyšším počtem úmrtí souvisejících s nákazou covid-19 od února. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Hlavní hygienička metropole Jelena Andrejevová kvůli tomu nařídila povinné očkování skupin občanů, což se podle listu Kommersant bude týkat nejméně 60 procent pracujících Moskvanů. Analogické opatření přijaly úřady Moskevské oblasti, zahrnující okolí hlavního města.

Náměstkyně moskevského starosty Anastasija Rakovová upozornila, že ruská metropole v posledních třech týdnech zaznamenala „explozivní nárůst“ šíření koronavirové nákazy. „Počet nově zjištěných případů se u nás během tohoto období zvýšil téměř o sto procent,“ řekla televiznímu kanálu Rossija-24.

Ruské úřady třetí vlnu covidu popírají, nakažených i hospitalizovaných ale přibývá. Očkování stále drhne

Číst článek

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin v úterý v souvislosti s vývojem epidemické situace ve svém městě podle agentury TASS oznámil zpřísnění omezujících opatření. Od příštího pondělí bude především možné navštívit moskevské kavárny a restaurace pouze po očkování proti nemoci covid-19 nebo po prodělání této choroby nejdéle v uplynulých šesti měsících anebo s negativním PCR testem ne starším tří dnů.

Diskriminace

Kromě jiného se také už od úterý snižuje počet účastníků veškerých hromadných akcí. Zatímco dosud byl limit 1000 lidí, nyní bude moci být přítomno na koncertech, divadelních představeních, zábavách a sportovních akcích nejvýše 500 návštěvníků. Přitom toto omezení platí jak pro akce v uzavřených prostorách, tak venku.

Mluvčí Kremlu v úterý označil za nevyhnutelnou diskriminaci lidí, kteří se odmítají nechat očkovat. V reakci na prohlášení ombudsmanky Taťjany Moskalkovové, že si jí velké množství neočkovaných stěžuje na diskriminaci i na to, že jim v práci vyhrožují propuštěním, odpírají dovolené a odměny, mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov upozornil, že situace vyžaduje energická opatření.

Moskva přitvrzuje protikoronavirová opatření. Zkouší ale i experiment bezcovidových restaurací

Číst článek

„Virus se chová natolik nestandardně, že neočkovaní a lidé bez imunity se dostanou do méně výhodného postavení než lidé s imunitou. Je nutné buď překonat onemocnění, anebo se nechat očkovat. To je realita, ve které žijeme a ve které budeme muset v dohledné budoucnosti žít,“ prohlásil Peskov.

„Realita je taková, že nevyhnutelně dojde k diskriminaci. Lidé bez imunity, lidé bez očkování nebudou moci pracovat na všech místech. Nebude to možné, protože by představovali ohrožení pro okolí,“ dodal podle listu Kommersant.

Celkem se v zemi s asi 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie více než 5,35 milionu lidí, z nichž podle operativního štábu 130 347 nákaze podlehlo. Ruský statistický úřad ale udává mnohem vyšší počet obětí, což úřady vysvětlují tím, že v této statistice jsou zahrnuti i zemřelí, u kterých se na nákazu přišlo až po smrti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme