Ruské úřady obvinily jistého ‚obyvatele České republiky‘ z pokusu o vraždu ruského vojáka

Ruské úřady viní jistého „obyvatele České republiky“, který žil nějakou dobu v Simferopolu na poloostrově Krym, z pokusu o vraždu vojáka, napsala v pondělí ruská státní agentura TASS. Učinila tak v souvislosti s oznámením ruské tajné služby FSB, že odhalila rozsáhlou síť spolupracovníků ukrajinských tajných služeb, která na Ruskem nelegálně okupovaném poloostrově plánovala útoky, sabotáže a atentáty na proruské úředníky a ruské vojáky.

Sledovali jsme online Moskva (Aktualizováno: 15:51 11. 12. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé krmí ptáky před nástěnnou malbou zobrazující veterána z druhé světové války a člena vojensko-vlasteneckého hnutí Ruské armády mládeže, na nábřeží v Jaltě. (Ilustrační foto)

Lidé krmí ptáky před nástěnnou malbou zobrazující veterána z druhé světové války a člena vojensko-vlasteneckého hnutí Ruské armády mládeže, na nábřeží v Jaltě. (Ilustrační foto) | Foto: Alexey Pavlishak | Zdroj: Reuters

V souvislosti s tím ruské úřady zadržely či už odsoudily desítky lidí, informovala agentura Interfax. Ukrajinské úřady se k tvrzení nevyjádřily. „Na českou ambasádu na Ukrajině, jejíž je Krym součástí, se nikdo v souvislosti s tímto případem neobrátil,“ sdělil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

„Všichni obvinění jsou ve vazbě, podávají přiznání a spolupracují při vyšetřování,“ cituje TASS tiskové oddělení ruského vyšetřovacího výboru, který s FSB na případu spolupracuje.

Ruská tajná služba mohla mít roky záběry z Ukrajiny. Kamery jsou spojené se servery v Moskvě

Číst článek

Ruská tajná služba tvrdí, že s vyšetřovacím výborem zastavila aktivity „hluboce skryté, rozsáhlé zpravodajské sítě ukrajinských speciálních služeb, utvořené k tomu, aby páchala významné sabotáže a teroristické činy“ proti státním orgánům, armádě i dopravní a energetické infrastruktuře na poloostrově.

Cíli ukrajinských agentů se podle FSB měli stát zejména šéf krymské okupační správy Sergej Aksjonov, ruský proválečný bloger Alexandr Talipov nebo bývalý ukrajinský poslanec Oleh Carjov.

Carjov, jeden z nejznámějších představitelů proruských separatistů ve východoukrajinském Donbasu, se letos na podzim skutečně terčem útoku stal. Zdroj z ukrajinské tajné služby SBU tehdy agentuře Reuters řekl, že se jednalo o operaci ukrajinských zpravodajských služeb.

„Bezpečnostní složky navíc zabránily uskutečnění čtrnácti teroristických činů a sabotáží včetně vyhození šesti železničních úseků, dvou distribučních center plynu, tří elektrických rozvoden a tří vozidel do povětří,“ uvedla dále FSB a v prohlášení zmiňuje i nalezení desítek výbušných zařízení a více než 200 kilogramů výbušnin.

‚Pokus o vraždu‘

Deset lidí už ruské úřady odsoudily za přípravu sabotáží a dalších osmnáct lidí bylo zadrženo.

„Kromě toho, obyvatel České republiky, který nějakou dobu žil v Simferopolu je viněn z pokusu o vraždu, která se chystala v případě vojáka,“ píše TASS.Z vyjádření není jasné, zda se jedná o českého občana, nebo někoho, kdo v Česku pouze pobýval. 

22:23

‚Nechci být na frontě ještě tři roky.‘ Ukrajina potřebuje víc vojáků, málokdo ale chce jít do války

Číst článek

„Dne 23. září agent (ukrajinské tajné služby) SBU poblíž bytového domu na ulici Sadovaja (ve městě) Džankoj aktivoval improvizované výbušné zařízení, které umístil pod vůz Chevrolet Aveo,“ píše agentura s poznámkou, že útok se nezdařil kvůli „okolnostem“.

Ukrajinské úřady se zatím k prohlášení nevyjádřily a tvrzení FSB nelze nezávisle ověřit, uvedl ruskojazyčný servis BBC. Ruské úřady své informace nijak nepodložily.

Rusko loni 24. února vpadlo na Ukrajinu, kde od té doby vede válku podél stovky kilometrů dlouhé frontové linie. Zároveň na Ukrajinu vysílá střely, rakety a bezpilotní letouny.

Ruské úřady opakovaně viní Kyjev z útoků na ruské území včetně těch, které v současnosti okupují. Rusko okupuje Krymský poloostrov od jara 2014 a tvrdí, že se stal součástí jeho území. Většina států světa to ovšem neuznává.

trs, Marie Starostová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme