Nevylučuji, že se najde skupina důstojníků, kteří se proti Putinovi obrátí, uvažuje rusista Příhoda
Měsíc trvající válka na Ukrajině proměnila nejen západní svět, ale mění i samotnou Ruskou federaci. „Ruská společnost není rozhodně připravena na dlouhou a krvavou válku. Sice vítá rychlý a jednoduchý úspěch typu anexe Krymu, ale důsledky současného konfliktu společnost rozhodně zaskočily,“ říká rusista a historik Marek Příhoda z Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Podle Příhody se u Rusů prohloubí pocit zhrzenosti a frustrace. „To může vést i k tomu, že se část populace odkloní od současného režimu a bude hledat nějakou alternativu. Ale ta nemusí – a spíš ani nebude – demokratická,“ nastiňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Válka na Ukrajině proměnila západní svět, ale i Rusko, popisuje rusista a historik Marek Příhoda z Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty UK
„Bude se hledat člověk, který nebude vzorem západního liberálního politika, ale někdo, kdo Rusko vyvede z krize. Není vyloučeno, že to bude někdo ze současné elity.“
Rusista odhaduje, že případným nástupcem současného prezidenta Vladimira Putina nebude nikdo z jeho nejbližšího okolí. „Tito lidé jsou s prezidentem příliš svázáni – svým osudem a zločiny. Putinovi se podařilo je namočit do své politiky, takže je to pro ně buď, a nebo.“
„Rusové bude hledat člověka, který nebude vzorem západního liberálního politika. Spíš někdo, kdo je vyvede z krize.“
Marek Příhoda
A pokračuje: „Máme zprávy, že prezident nelibě hodnotí fungování Federální služby bezpečnosti (FSB), organizace, se kterou byl sám spojen a je jednou z klíčových silových složek v Rusku. Ale nikdo dnes nemůže říci, co se děje v hlavě Vladimira Putina ani v jeho okolí.“
Racionálně ale má důvod, aby byl s činností FSB či armády nespokojen. „Tato takzvaná speciální operace rozhodně neprobíhá tak, jak si představoval,“ soudí Příhoda.
‚Podlehl vlastní propagandě‘
„Putinovi byly, ať už z jakéhokoli důvodu, dávány falešné informace o stavu ukrajinské politiky i armády. Jedním důvodem byla snaha vyhovět očekávání svého šéfa. Putin tak zřejmě sám podlehl falešným představám o Ukrajině, které šíří ruská propaganda a ruská státní média.“
Rusista se obává, že Kreml není pravdivě informován, jak skutečně vypadá ukrajinská armáda, společnost i schopnost se bránit. „To je hrozné zjištění, protože se pak rozhoduje podle nějaké mytologie o Ukrajině. A podlehl tomu i Putin.“
„Ať už skončí válka jakkoliv, je těžko představitelné, že z toho Putin vyjde jako poražený. Může být sice odstraněn, ale pokud zůstane v čele Kremlu, tak si neumím představit, jak národu oznamuje stažení vojsk bez zásadních výsledků.“
Také ruská armáda prý nesnese současné ponížení, tedy velké ztráty, a dokonce v nejvyšších patrech velení. „Vidíme, že se armáda snaží pokračovat ve válce. Jsme v běhu událostí, proto je těžko domýšlet důsledky.“
„Ale pokud bude pokračovat válka tímto nešťastným způsobem a budou dál ty strašlivé ztráty, tak není vyloučeno, že se najde skupina vysokých generálů nebo důstojníků, kdo se proti Putinovi obrátí. Ale zároveň bych přehnané naděje do ruské armády nevkládal,“ konstatuje Marek Příhoda.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu.