Rumunsko zabránilo Maďarsku v pohřbu 'fašistického' spisovatele
V maďarsko-rumunských vztazích začíná být horko. Napětí narostlo v posledních dnech kvůli opakovanému pohřbu jistého maďarského spisovatele v jeho rodišti v rumunském Sedmihradsku. Háček je v tom, že spisovatel byl za druhé světové války poslancem maďarského parlamentu a otevřeně podporoval fašistický puč. Rumunské úřady se proto postavily proti veřejnému obřadu a nakonec se jim podařilo pohřbu zabránit.
Jde o Józsefa Nyírőa, který napsal několik hodnotných románů. Narodil se v Sedmihradsku ve městě Odorheiu Secuiesc, maďarsky Székelyudvarhely.
Když bylo během druhé světové války k Maďarsku připojeno severní Sedmihradsko, stal se poslancem a otevřeně podporoval i fašistický režim v závěru války. Po válce byl prohlášen za válečného zločince a uprchl do Španělska, kde zemřel roku 1953.
Před několika dny byly jeho ostatky převezeny do Budapešti s tím, že budou odvezeny dál do Sedmihradska, kde bude uspořádán mu velkolepý veřejný pohřeb právě dnes, během tradiční celonárodní maďarské katolické pouti.
Ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu incident přiblížil spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek
Rumunská strana dala svůj nesouhlas s těmito plány jednoznačně najevo. Nyírőa označila v oficiálním prohlášení za fašistickou, nebo přinejmenším fašismus podporující osobnost, která se navíc snažila narušit suverenitu rumunského státu. Jeho opětovný pohřeb byl tedy nežádoucí a úřady zakázaly převoz jeho ostatků přes rumunské hranice.
Podobné právo úřadů maďarská strana zpochybnila a chystala se s plným nasazením na dnešní pohřeb. Asistovali nejvyšší představitelé Budapešti, například předseda parlamentu László Kövér.
Vedle prohlášení v Bukurešti včera po celý den prohledávali maďarská auta, zda v nich není urna s pozůstatky kontroverzního spisovatele. Dále vyzývali maďarské představitele v Maďarsku i Rumunsku, kde žije alespoň 1,5 milionů početná maďarská menšina, aby neignorovali a neuráželi citlivost Rumunů.
Zřejmě dělali nátlak i na katolickou církev v Rumunsku, která se nakonec rozhodla symbolický pohřeb zrušit či odložit. Je však evidentní, že napětí tím neklesne, naopak. Maďarská strana to bude pociťovat jako křivdu.