Slovenský veřejnoprávní neklid. Novinářská výzva kritizuje vedení RTVS za normalizaci a cenzuru
Na 200 slovenských novinářů vyjádřilo znepokojení nad děním ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska. „Nové vedení RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média,“ píše se ve výzvě reagující na propuštění novinářů, kteří kritizovali vedení. Ředitel RTVS Jaroslav Rezník slova o normalizace odmítá.
Novináři v otevřeném dopisu zveřejněném na Mezinárodní den svobody tisku píšou o normalizaci v RTVS a začínající cenzuře. „Dozvídáme se o pokusech protlačit do vysílání konspirace anebo propagandu,“ stojí ve výzvě, kterou podepsali novináři z redakcí tištěných i internetových deníků, televizí i rádií.
Slovenská RTVS propustila některé externisty, kteří kritizovali vedení. Vypršely jim smlouvy, namítá mluvčí
Číst článek
„Televize má sloužit veřejnosti, která vás platí, ne politické moci, která se už dva měsíce po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové pokouší umlčet naše kolegy,“ vzkazují podepsaní novináři novému managementu televize.
Propuštění kritiků vedení
Novináři tím reagují na páteční propouštění. Televize neprodloužila smlouvy kulturní redaktorce Janě Masárové a zahraničnímu redaktorovi Matúši Dávidovi. Domácí zpravodajství pak opustil Matúš Baňovič a Kristián Čekovský.
Všichni v RTVS působili několik let a patřili k té části reportérského týmu, která kritizovala některé kroky svých nadřízených. V uplynulém měsíci také připojili své podpisy pod otevřený dopis upozorňující na tyto problémy.
Matúš Dávid v e-mailu serveru iROZHLAS.cz napsal, že když ho šéfová propouštěla, nejmenovala žádné konkrétní kritické výhrady související s jeho prací redaktora.
Ředitel: Na normalizaci jsem citlivý
Vedení RTVS ale tvrdí, že jde o interní managerské rozhodnutí a že nijak práci reportérů neovlivňuje. Situaci ve čtvrtek poslancům vysvětloval šéf veřejnoprávních médií Jaroslav Rezník, parlamentní výbor si ho předvolal kvůli údajnému ovlivňování zpravodajství.
„Dokážu snést všechno, ale jestli jsem na něco citlivý, tak je to slovo normalizace. Já jsem zažil, co je to normalizace,“ řekl podle Denníku N poslancům. „Žádná politická moc do vysílání nezasahuje. A dokud tam budu, nebude do vysílání zasahovat ani žádná jiná moc.“
Popřel také, že by se zbavoval novinářů kritizujících poměry v redakci zpravodajství. Kvůli dění v televizi a rozhlase se ve čtvrtek chystají také lidé v Bratislavě protestovat.
Kiska: Jsem znepokojen
K situaci se ve čtvrtek dopoledne vyjádřil i prezident Andrej Kiska. Podle něj se RTVS nesmí stát sluhou politiků. „S velkým znepokojením sleduji, co se děje v RTVS. Vyjádření redaktorů o cenzuře, propouštění novinářů za to, že projevili svůj názor - to je nepřípustné,“ píše Kiska.
DOPIS NOVINÁŘŮ VEDENÍ RTVS
My novinári z redakcií slovenských médií so znepokojením sledujeme súčasné dianie v RTVS, ktoré nastalo len krátko po vražde nášho kolegu Jána Kuciaka. Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá.
Televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára.
Ich súčasné kroky nenaznačujú, že sú schopní aspoň udržať doterajšiu kredibilitu spravodajských a publicistických relácií. Vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie zo strany vedenia.
Obraciame sa menovite na tých, ktorí sú pred verejnosťou zodpovední za inštitúciu, ktorej majú slúžiť - Jaroslav Rezník, Vahram Chuguryan, Hana Lyons a Petra Stano Maťašovská.
RTVS je verejnoprávna inštitúcia financovaná z koncesionárskych poplatkov. Nepatrí žiadnej vláde ani politickej strane, ale verejnosti. RTVS je inštitúcia, ktorú by ste mali byť schopní prevádzkovať dôveryhodným spôsobom, bez každodenných škandálov. Má slúžiť verejnosti, ktorá vás platí, nie politickej moci, ktorá sa už dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokúša umlčať našich kolegov.
Označovanie novinárov za nepriateľov z nás robí potenciálne terče ďalšieho násilia a legitimizuje prípadné ďalšie útoky na žurnalistov. Slobodné médiá sú základným nástrojom verejnej kontroly. Umlčanie novinárov a ich nahradenie poslušnými propagandistami je prvým krokom pri zavádzaní diktatúr a totalitných režimov. Kto sa snaží umlčať médiá, siaha v prvom rade na právo verejnosti vedieť, čo sa v krajine deje.