Roční bilancování šéfa ruské diplomacie překvapení nepřineslo
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hodnotil uplynulý rok z pohledu ruské zahraniční politiky. Čekalo se, že se dotkne i tématu íránské nukleární krize nebo vztahů Ruska a USA.
Ttradiční novoroční tiskovou konferenci šéfa ruské diplomacie sledovala v Moskvě zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, jak řekla ve Světě o desáté, nic překvapivého na ní nezaznělo.
Tradiční novoroční TK ruského ministra zahraničí sledovala zpravodajka ČRo L. Kabrhelová a ve Světě o desáté komentoval vedoucí ruské redakce ČRo 7 Radio Praha L. Kukal
Rusko podle Lavrova chce pokračovat ve směru, v němž se ubíralo dosud. Za důležité označil partnerství nastavené s Evropskou unií, zejména v oblasti víz, od které si Rusko hodně slibuje. „Není důvod víza s Ruskem nezrušit,“ uvedl ministr zahraničí.
Lavrov také v souvislosti se vztahy s NATO a protiraketovou obranou zopakoval, že je třeba společný systém, aby se překonalo dědictví studené války.
Také vedoucí ruské redakce ČRo 7 Radio Praha Libor Kukal ve Světě o desáté uvedl, že Sergej Lavrov neřekl nic nečekaného. „Spíše se dá zmínit to, o čem nemluvil, nebo velmi málo, a to jsou okruhy, které lze z hlediska Ruska považovat za neúspěšné. Je to například otázka vztahů s Gruzií, Abcházií, jižní Osetií.“
Rusko by si podle Kukala představovalo, aby víza do EU byla okamžitě zrušena. Diskutuje se také o vstupu do Světové obchodní organizace, který se Moskvě zatím nedaří úspěšně završit.
Připomněl také, že Rusko podpořilo sankce vůči Iráku a ohlášený restart rusko amerických vztahů se přeci jen koná. „I když to zlepšení je možná pomalejší, než by se dalo očekávat,“ konstatoval Kukal.
Obává se ale, že start kampaně před prezidentskými volbami v roce 2012 může už letos vést k tvrdší zahraniční politice Kremlu. „Putin i Medveděv se třeba budou dávat najevo, Rusko má ve světě autoritu a je respektováno.“