Robot poprvé zblízka osahal povrch Marsu
Americký pojízdný robot Spirit pořídil první detailní snímky povrchu Marsu a odeslal je na Zemi. Vědci teď podle nich zblízka zkoumají povrch planety a její geologickou historii. Hlavní otázkou ale stále zůstává, zda byla někdy na planetě voda.
Robot nejprve rozvinul své mechanické rameno a přímo nad povrchem pořídil za pomoci mikroskopického zobrazovače detailní snímky půdy. "Spirit dnes začal svou misi," prohlásil manažer letu Mark Adler.
Vědci v kalifornské Pasadeně uvedli, že na prvních z těchto snímků je vidět jemně zrnitý povrch a prachové částice, které jakoby byly spolu pospojovány. Podle nich se zdá, že na povrchu je tenká kůra.
Sonda dosedla na rudou planetu už v neděli 4. ledna, ale Spirit se podařilo spustit z přistávacího modulu po náhradní rampě modulu až ve čtvrtek, protože se dvěma přistávacími airbagy zablokovala spouštěcí rampa.
Vozítko vzápětí urazilo první tři vyjížďkové metry a nyní zůstává tři až čtyři dny několik dní na místě, aby měl dostatek času na přesné určení své polohy. Přitom podnikne některé předběžné rozbory půdních vzorků a všude kolem roztroušených oblázků. Měl by změřit i koncentrace prachu v marsovské atmosféře.
Příští týden se Spirit vydá na klikatou cestu oblastí kráteru Gusev za geologickými stopami po někdejší vodě a životě na dnes vyprahlé planetě. Kráter Gusev je území zhruba o velikosti Moravy, v němž se podle vědců kdysi mohlo nacházet jezero s vodou, která je předpokladem života.
Podle manažerů projektu by Spirit mohl na Marsu pracovat až půl roku, tedy dvojnásobnou dobu oproti původnímu plánu. Vzhledem k velkému úspěchu jeho mise to ve čtvrtek prohlásili manažeři projektu.
Spirit je po přistání dvou sond Viking v 70. letech a mise Pathfinder z roku 1997 čtvrtou americkou sondou na povrchu Marsu. 24. ledna by mělo na opačném konci čtvrté planety naší sluneční soustavy přistát také jeho dvojče, robot Opportunity.