Rakousko bude vracet uprchlíky, kteří přes něj přecházejí do dalších států
Od konce příštího týdne přestane Rakousko do země vpouštět uprchlíky, kteří v zemi nepožádají o azyl. Přesné datum ale lidovecká ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová neuvedla. Zákazem se Vídeň chce vyhnout vracení migrantů z Bavorska. Rakousko pro uprchlíky slouží především jako tranzitní země.
Německo Rakousku každý den posílá zpět 200 až 300 uprchlíků, kteří chtějí pokračovat do severských zemí.
Miklová-Leitnerová v rozhovoru pro rakouský veřejnoprávní rozhlas řekla, že pokud země nepřijme žádná opatření, bude letos muset počítat se 120 tisíci žadateli o azyl. To je o 30 tisíc víc než vloni a země by to prý nezvládla.
Lidovci proto předložili vládě plán, který počítá se stanovením maximálního počtu přijatých uprchlíků pro letošní rok. Lidé, kteří by přišli navíc, by měli být ubytováni v takzvaných nárazníkových zónách, do Rakouska by nesměli.
„Očekáváme, že už tím, že stanovíme nějakou horní hranici počtu uprchlíků, jich přijde méně, a ti, kteří budou nad limit, budou ubytováni v tranzitních nebo nárazníkových zónách, kde se o ně postaráme, ale jinam do země je nevpustíme,“ řekla ministryně vnitra.
S návrhem ale nesouhlasí sociální demokraté (SPÖ), kteří vládnou s lidovci v koalici. Ministryně vnitra jejich postoj odmítá.
„Sociální demokraté se musí rozloučit s vítací kulturou. Musí poznat, že je tu nějaká faktická horní hranice, kolik lidí můžeme přijmout. Spolupracuji s koordinátorem pro uprchlíky. Ale moje úloha jako ministryně vnitra je starat se o stabilitu v Rakousku, a když překročíme své kapacity, nebudeme schopni nabídnout uprchlíkům žádnou perspektivu a nebudeme mít na své straně obyvatelstvo, které tu nebude uprchlíky chtít,“ dodala Miklová-Leitnerová.
Plán příští týden ministryně zkonzultuje se spolkovými zeměmi. Zpřísnění politiky vůči migrantům se od Rakouska očekávalo. Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck v pondělí uvedl, že vstup do Rakouska a samotný tranzit nemohou brát migranti jako něco automatického.
Úřady už teď v některých případech, kdy třeba migrantům chybí dokumenty nebo nepředkládají věrohodné informace, běžence vrací od hranic do Slovinska. Letos se to už týkalo několika stovek lidí.