Rada bezpečnosti nereflektuje svět. Reforma ale bude pomalá, říká politolog

Rada bezpečnosti OSN už má pět nových nestálých členů. Vedle Jihoafrické republiky, Indie a Kolumbie, které neměly ve svém regionu protikandidáta, uspělo Německo a také Portugalsko. Podle politologa Michaela Romanova ale nelze očekávat, že by s novými nestálými členy přišla rychlá reforma rady, o níž se už řadu let mluví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova OSN v New Yorku

budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Radě bezpečnosti OSN se nejvíce vytýká, že nereflektuje současné moderní geopolitické změny. O zásadních změnách Rady bezpečnosti mluví snad všichni.

„Nedomnívám se, že to bude rychlý proces, ale spíše postupný. O reformě se mluví posledních dvacet až pětadvacet let. Ekonomická krize ale výrazně oslabila pozici USA i Západu, snížila se pozice Ruska. Tyto státy však působí na půdě OSN takovým vlivem, že pokud samy nebudou podporovat reformu, což se nedá předpokládat, reforma si bude muset ještě počkat,“ předpověděl Romancov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Michael Romancov mluvil na Rádiu Česko o změnách v Radě bezpečnosti OSN

Do Rady bezpečnosti OSN se už v prvním kole dostalo Německo, což by bylo před řadou desetiletí asi nemožné.

„Je velice dobře, že tak významný aktér, jakým je Německo, může zaujmout křeslo nestálého člena. Německý význam v mezinárodních vztazích je do značné míry podceňován. Německo se chová jako obchodní, civilní a mírová mocnost. Toto angažmá mu ale možná umožní získat širší rozhled a připojit se evropským mocnostem, které se zasazují za širší angažmá Evropy ve světě,“ vysvětlil politolog.

I Německo ale slibovalo především reformy Organizace spojených národů. Poprvé se podle politologových slov objevuje přímo v orgánu více zemí, které mají zájem na reformě Rady bezpečnosti:

„Jde o to, že Rada bezpečnosti OSN odráží svět v podobě, v níž skončil v důsledku druhé světové války. Dnes je ale evidentně úplně jinde. Netýká se to jenom Německa, výrazněji se za reformu chce zasadit Indie, Brazílie, případně Jižní Afrika. Nyní mají unikátní možnost.“

V Radě OSN pravděpodobně letos zasedne celý BRIC, který označuje společné ekonomiky zemí Brazílie, Číny, Ruska a Indie.

Martin Křížek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme