Putinův ostrý projev v Mnichově vyvolal vlnu kritiky
Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí vyjádřila nesouhlas s projevem ruského prezidenta na mnichovské konferenci o bezpečnostní politice. Vladimir Putin tam tvrdě kritizoval počínání Spojených států v zahraniční politice a obvinil Washington z toho, že se snaží vyprovokovat nové závody ve zbrojení. Šéf Kremlu taky pochybuje o tom, že Evropané potřebují americký protiraketový deštník.
Karel Schwarzenberg v Mnichově odmítl ruské výhrady vůči americkému protiraketovému systému. "Požadavky jiných zemí neovlivní rozhodování české vlády," dodal šéf naší diplomacie, podle kterého je postoj k protiraketovému deštníku vnitřní záležitostí České republiky.
"Rád bych poděkoval prezidentu Putinovi za mediální publicitu, kterou získal pro tuto konferenci, ale taky za to, že jasně a přesvědčivě zformuloval, proč by se Severoatlantická aliance měla dál rozšiřovat," dodal k pobavení přítomných šéf české diplomacie.
Americký ministr obrany Robert Gates směrem do Moskvy znovu vzkázal, že americký protiraketový systém není namířený proti Rusku. Putinův výpad, že Američané provokují nové závody ve zbrojení, Gates odmítl jako překonanou slovní zásobu z časů studené války.
"Jako starý ´studenoválečník´ jsem včera při jednom projevu skoro pocítil nostalgii po starých jednoduchých časech. Jenom skoro. Mnoho z vás je bývalými diplomaty a politiky. Já, stejně jako druhý včerejší řečník, jsme ale bývalými špióny a o těch je známo, že mají ve zvyku mluvit neomaleně," dodal s úsměvem nový šéf Pentagonu. Ten vyzval k budování bezpečnostního partnerství mezi Spojenými státy, Severoatlantickou aliancí a Ruskem.
Na závěr pobouřil účastníky konference íránský jaderný vyjednavač Alí Larídžání, který existenci holocaustu označil za otevřenou otázku. Republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham íránského diplomata vyzval, aby v případě pochybností navštívil koncentrační tábor Dachau. "Není to daleko," dodal Graham.