Putin pochválil Trumpa a oznámil, že bude kandidovat jako nestraník
Vykročením do volební kampaně před březnovými prezidentským volbami byla čtvrteční bilanční tisková konference šéfa Kremlu Vladimira Putina v Moskvě. Na tradičním několikahodinovém setkání s novináři ruský vůdce oznámil, že příští rok nepůjde do voleb jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko. Kandidovat bude jako nezávislý a doufá v podporu občanů i „politických stran“.
Podle ruských komentářů se prezident rozhodl nespojovat svou kandidaturu s hlavní vládní stranou proto, aby zvýraznil své postavení nadstranického kandidáta, který stojí nad soupeřením politiků.
Putin bude na jaře znovu kandidovat na prezidenta. Oznámil to mezi dělníky v automobilce
Číst článek
Putin má v zemi obrovskou podporu, podle průzkumu s jeho politikou souhlasí čtyři pětiny Rusů.
K osudu premiéra Dmitrije Medveděva, pro něhož by podle mnohých komentářů mohly prezidentské volby znamenat konec působení ve vládě, se Putin přímo nevyslovil.
„Mluvit o tom je předčasné, i když předběžné nápady mám,“ poznamenal Putin s tím, že Medveděvův kabinet pracuje „uspokojivě“.
Opozice nenabízí program
Putin konstatoval, že politické prostředí v zemi musí být konkurenční, „vyvážený politický systém“ se podle něj bez politické soutěže neobejde. Ruská opozice nicméně nenabízí konkurenceschopný politický program, který by občany zaujal, soudí prezident.
Lidé podobní protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému mohou destabilizovat zemi a vyvolat chaos, což ruské vedení nikdy nedopustí; „ruský lid radikály nechce,“ prohlásil Putin.
Prezident se vyslovil k financování ruské armády, které je podle něj nesrovnatelné s americkými výdaji na obranu. Ruský vojenský rozpočet bude příští rok činit zhruba 2,8 bilionu rublů (jeden bilion korun), což je 2,8 % hrubého domácího produktu, oznámil Putin.
Připomněl přitom, že Spojené státy hodlají do armády příští rok investovat 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun, přibližně 3,7 % HDP). Rusko podle něj výdaji na obranu „nezničí státní rozpočet“, nezapojí se do zbrojních závodů a smlouvy o kontrole zbrojení jednostranně nevypoví.
Trumpovy významné úspěchy
Putin na tiskovce pochválil prezidenta USA Donalda Trumpa za „významné úspěchy“, kterých podle něj v prvním roce svého vládnutí dosáhl. Pokud spolu hovoří, oslovuje Trumpa křestním jménem.
Putin nečekaně navštívil Sýrii. Při setkání s Asadem nařídil stažení ruských sil ze země
Číst článek
Skandál kolem údajného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA je podle Putina vykonstruovaný a obvinění si vymysleli lidé, kteří stojí v opozici vůči Trumpovi. Aféra Spojeným státům škodí, řekl šéf Kremlu a vyšetřování označil za „špionománii“ a „blábolení“.
Jedním z témat možné rusko-americké spolupráce je podle Putina řešení severokorejského problému. Rusko jaderný status Severní Koreje neuznává, za pokračování raketového a jaderného programu KLDR ale mohou Spojené státy, které Pchjongjang vyprovokovaly.
Prezident vyzval ke „krajní opatrnosti“ a řekl, že zatímco USA cíle svého případného vojenského úderu proti KLDR přesně neznají, protiútok ze severu by skončil katastrofou.
Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ
Putin popřel, že by na východě Ukrajiny operovala ruská armáda. Jsou tam jen „jisté milice“, které jsou připraveny odrazit jakékoli útoky proti tomuto regionu. „Rusové a Ukrajinci jsou z mého pohledu jeden národ,“ prohlásil prezident.
Obrana Donbasu je v zájmu lidí žijících v této oblasti, protože v opačném případě tam ukrajinští nacionalisté uspořádají „jatka horší než ve Srebrenici“, řekl ruský vůdce s odkazem na východobosenské město, kde srbské jednotky v létě 1995 zavraždily na 8000 lidí.