Putin navrhl nerozmisťovat v Evropě střely zakázané dohodou o likvidaci raket. NATO ale musí vyjít vstříc

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské námořnictvo bude vyzbrojeno nadzvukovými jadernými útočnými zbraněmi a podvodními jadernými drony, které jsou podle ministerstva obrany v závěrečné fázi testování. Prohlásil to v neděli ruský prezident Vladimir Putin

Putin také navrhl vzájemná kontrolní opatření, která by zahrnovala ruské inspekce systému protiraketové obrany Aegis Ashore na amerických a aliančních základnách v Evropě | Foto: Pool | Zdroj: Reuters Connect

Pod alianční vstřícností si ruský prezident představuje, že ani NATO v Evropě nerozmístí rakety a střely, dříve zakázané smlouvou INF. Ta přestala platit loni v srpnu.

Sankce za otravu Navalného? Nezbytnost, tvrdí experti. Jeho návrat by byl pro Putina nepříjemný

Číst článek

Putin také navrhl vzájemná kontrolní opatření, která by zahrnovala ruské inspekce systému protiraketové obrany Aegis Ashore na amerických a aliančních základnách v Evropě. Na oplátku by NATO mohlo kontrolovat vojenské objekty v nejzápadnější výspě Ruska, Kaliningradské oblasti.

Smlouva INF na konci studené války na starém kontinentu fakticky zlikvidovala kategorii jaderných zbraní o doletu 500 až 5000 kilometrů.

Jablkem sváru se ale stala ruská střela s plochou drahou letu 9M729 (v kódu NATO SSC-8), nově vyvinutá pro odpalovací zařízení taktických raket Iskander. Tato střela podle Američanů dohodu porušuje, protože její dolet přesahuje 500 kilometrů.

Zabránit eskalaci

Putin označil vystoupení USA z dohody INF za vážnou chybu, která zvyšuje riziko rozpoutání závodů ve zbrojení a „nekontrolovatelné eskalace“.

Možným hrozbám se snaží předejít novým návrhem, který podle listu Kommersant představuje vzájemné se zřeknutí raket a střel středního a krátkého doletu.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan v prosinci 1987 ve Washingtonu.

Celkem bylo podle smlouvy zlikvidováno 2692 raket a střel krátkého a středního doletu, z toho bylo 1846 sovětských a 846 amerických.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme