Protesty Srbů pokračovaly v Kosovu a Černé Hoře

Proti vyhlášení samostatnosti bývalé srbské provincie Kosovo protestovali Srbové přímo v Kosovu a také v sousední Černé Hoře. V srbském hlavním městě Bělehradu je po čtvrtečních pouličních násilnostech relativní klid, chráněný silnými jednotkami policie. Asi deset tisíc lidí se sešlo v černohorské metropoli Podgorici. K protestu proti kosovské samostatnosti vyzvaly tamní opoziční prosrbské strany. Demonstranti požadovali, aby černohorská vláda Kosovo nikdy neuznala. Přitom sama Černá Hora vyhlásila před necelými dvěma lety - v červnu 2006 - nezávislost na Srbsku. V Černé Hoře ale žije přes 30 procent Srbů - a ti se samostatností Kosova nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti vyhlášení nezávislosti

Demonstrace proti vyhlášení nezávislosti | Foto: AFP

Policie Organizace spojených národů předtím rozháněla demonstranty v kosovské Mitrovici. Pět tisíc jich tam zastavila při pokusu přejít most přes řeku Ibar, která toto správní středisko severního Kosova dělí na srbskou a albánskou část. Policisté proti nim museli použít slzný plyn.

Demonstrace proti samostatnosti Kosova byly i v českém hlavním městě. Na pražském Hyde parku na Palackého náměstí se sešli pravicoví extremisté z organizace Autonomní nacionalisté Střední Čechy. Demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Po nich se na Palackého náměstí shromáždili i další odpůrci uznání samostatného Kosova.

Náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns ve vysílání CNN připomněl, že Kosovo je už devět let pod správou Organizace spojených národů: "OSN odebrala Kosovo Srbsku už v roce 1999. Je to země, která jde vstříc Evropě. Má tam širokou podporu - všechny hlavní evropské země kosovskou nezávislost uznaly, stejně jako Spojené státy americké. Pro čtvrteční násilí (zapálení ambasády USA a napadení velvyslanectví dalších západních zemí v Bělehradu - pozn. mp) není žádná omluva. Můžeme pochopit emoce, ale ne násilí. A to si musí srbská vláda pamatovat."

Velvyslanectví České republiky, které je nedaleko míst nepokojů, zůstalo ušetřeno. Výtržnosti v Bělehradě odsoudil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Současně ale pro nespokojenost srbské veřejnosti vyjádřil částečné pochopení: "Když jeden stát ztratí 13 procent svého území, tak to není běžný zážitek". Představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana pak řekl, že dialog se Srbskem o případném přijetí do Unie může pokračovat, jen až se situace uklidní.

Adam Weiss, Miroslav Panuška, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme