Přísnější kontroly výrobců krmiva žádá německá ministryně
Německo představilo akční plán, který má zabránit opakování skandálu s toxickými dioxiny v krmivu pro hospodářská zvířata. Spolková ministryně pro výživu Ilse Aignerová požaduje zavedení přísnějších kontrol výrobců krmiv.
„Všechna data musí být dohledatelná,“ prohlásila na tiskové konferenci ministryně Aignerová. Musí se podle ní zvýšit bezpečnostní standarty.
Desetibodový akční plán obsahuje třeba požadavek na povinné pojištění odpovědnosti za případné škody, mnohem přísnější kontrolu soukromých laboratoří, které by musely hlásit výsledky testů, uvádění všech zdrojů krmiva či oddělení výroby technických a krmných tuků.
Německá ministryně zemědělství žádá přísnější kontroly výrobců krmiva. Její vystoupení sledovala zpravodajka Klára Stejskalová
„Cílem plánu je ochránit spotřebitele. To musí být na prvním místě,“ nechala se slyšet Aignerová. Na evropské scéně se chce zasadit o vypracování závazného seznamu látek, které budou přípustné k výrobě krmiv.
Ministryně se v posledních dnech ocitla pod silným tlakem, většina Němců jí vyčítá, že situaci s dioxinovým skandálem nezvládla. V resortu prý podle kritiků panuje obrovský chaos.
Nezodpovězená zůstává otázka, jak je možné, že se na trh dostala kontaminovaná směs ze závodu, který neměl pro výrobu krmiva oficiální licenci.
Kancléřka Merkelová dnes nicméně Aignerovou podpořila, opozice ale upozorňuje, že plán je příliš vágní a dokázal by ho prý napsat každý. Spotřebitelské organizace navíc poukazují na to, že když je sloučena ochrana spotřebitele a zemědělská politika, tak se ministryně i vláda staví na stranu producentů, nikoliv zákazníků.
Němci jsou k plánům ministryně skeptičtí
Televize ZDF dnes zveřejnila průzkum, podle kterého přísnější pravidla žádá 84 procent Němců. Ale i v Německu panuje skepse vůči politickým slibům, takže jen 43 procent lidí si myslím, že pravidla nakonec začnou platit.
Statistici také zjišťovali, nakolik se obyvatelé bojí, že došlo k poškození jejich zdraví, a 46 procent z dotázaných takové obavy skutečně má. Drtivá většina - 79 procent - je ochotná si za kvalitnější potraviny připlatit.
Jedovaté dioxiny se objevily v kuřecím a vepřovém mase i ve vejcích. Ukázalo se, že nebezpečnou látku obsahuje víc než čtvrtina testovaných vajec, u vepřového z 33 farem byla limitní hranice zatím překročena na jedné. V současnosti zůstává ještě 396 podniků uzavřených a probíhají tam testy, takže výsledky nejsou zdaleka konečné.
Prokuratura připravuje žalobu na představitele firmy Harles und Jentzsch, která svým kontaminovaným krmivem za celým skandálem stojí. Za obecné ohrožení by jim měl hrozit trest na nejvyšší možné hranici.