Červený kříž v Sýrii eviduje 35 tisíc pohřešovaných za 13 let. Otevření věznic dává naději jejich rodinám
Více než 35 000 případů pohřešovaných osob v Sýrii zaznamenal Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) od vypuknutí občanské války před 13 lety. Organizace v pátek v prohlášení oznámila, že spustila telefonní linky, které mají pomoci propojit vězně osvobozené z věznic padlého režimu Bašára Asada s jejich rodinami.
Po vypuknutí protirežimních protestů na jaře 2011 syrské bezpečnostní složky zintenzivnily zatýkání nepohodlných osob, přičemž mnozí zatčení nebyli nikdy propuštěni. Mnohé režim zavraždil, osud mnoha dalších zůstal nejasný, uvedla v minulosti organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR).
EU zřídila letecký most pro Sýrii. Má lidem v nouzi poskytnout nezbytnou humanitární pomoc
Číst článek
K politicky motivovanému nebo svévolnému zatýkání ve velké míře docházelo i před rokem 2011, a to jak za vlády prezidenta Bašára Asada, který se funkce ujal v roce 2000, tak v průběhu vlády jeho otce Háfize Asada vládnoucího v letech 1971 až 2000.
Po zhroucení režimu 8. prosince byly ze syrských věznic osvobozeny desítky tisíc lidí, včetně některých, kteří byli zatčeni v 80. letech, anebo těch, které jejich blízcí považovali za mrtvé, či těch, které pobyt ve věznicích připravil o rozum nebo paměť, napsal deník The Guardian.
Otevření bran věznic a vězeňských cel dalo nyní mnohým lidem naději, že se se svými blízkými znovu setkají nebo že se dozvědí o jejich osudu, tedy kdy a kde zemřeli či byli zavražděni.
„Nenechme se mýlit. Vzhledem k množství informací, které je nutno zpracovat, bude trvat týdny, měsíce, možná i roky, než lidem odpovíme na jejich otázky,“ řekl podle agentury Reuters šéf mise ICRC v Sýrii Stephan Sakalian s odkazem na záznamy o uvězněných či mrtvých, které byly nalezeny ve věznicích a k jejichž ochraně a pečlivému shromažďování ICRC vyzvala.
Asadova vláda tvrdé ruky byla křehká. Určitě to má vliv na ochotu Hamásu uzavřít příměří, říká expert
Číst článek
Podle ICRC je počet pohřešovaných mnohem vyšší, než uváděné číslo 35 000, které představuje pouze jim nahlášené případy.
Podle Syrské sítě pro lidská práva (SNHR) v období březen 2011 až srpen 2024 zmizelo nebo bylo stále uvězněno 157 634 lidí, z nichž 113 218 bylo v kategorii zmizelých.
Přes 86 procent případů organizace připsala režimu prezidenta Asada, přes pět procent takzvanému Islámskému státu a necelá dvě procenta islamistickému uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které bylo hlavní silou několikadenní ofenzivy, jež Asadův režim svrhla, a jehož vůdce Ahmad Šara, dříve známý především pod svým bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, je novým faktickým vládcem Sýrie.