Nadlimitní množství škodlivého dioxinu se znovu objevilo v německých vejcích. Místní úřady zaznamenaly jen v dubu a květnu šest takových případů. Tentokrát pocházejí vejce z farmy na západě země.
Po vypuknutí dioxinové aféry v Německu doufali čeští v farmáři v omezení dovozů vepřového. Jenže se stal pravý opak. Němci kupují vepřové z tamních chovů méně a maso se o to víc vyváží k nám. Navíc za ceny, kterým nemohou čeští farmáři konkurovat. Chov prasat je u nás dlouhodobě prodělečný a stavy vepřů jsou nejnižší od konce druhé světové války.
Agrární komora chce propagovat výrobky českých zemědělců. Připravuje kvůli tomu nové webové stránky. Podle viceprezidenta komory Jindřicha Šnejdrly byla posledním podnětem německá aféra s masem, které pocházelo ze zvířat krmených směsí kontaminovanou dioxinem.
Nezávadnost potravin by mohl v Evropské unii zajistit „rodný list“ zemědělských produktů. V něm by se dalo dohledat, odkud potravina pochází a kdo s ní zacházel, než se dostala do prodeje.
Největší zemědělský a potravinářský veletrh na světě Grüne Woche letos rozhodně není oslavou zemědělství. Kvůli dioxinovému skandálu, který Německo od začátku roku řeší, se zde sejdou ministři zemědělství téměř padesáti zemí celého světa, aby diskutovali o bezpečnosti potravin.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa se na mezinárodním zemědělském a potravinářském veletrhu Grüne Woche v Berlíně schází k jednání s německou ministryní zemědělství Ilse Aignerovou. Tématem budou krmiva kontaminovaná dioxinem. Aféra vypukla v Německu na přelomu roku.
Dioxinový skandál těžce poškodil německý potravinářský průmysl. Spotřebitele trápí otázka, kolik kontaminovaných potravin se jim dostalo na stůl. O návrat ztracené důvěry se chce potravinářský a zemědělský průmysl pokusit na dnes začínajícím veletrhu Grüne Woche.
Agrární komora České republiky žádá v souvislosti s dioxinovou aférou přísnější kontroly dovážených čerstvých produktů. České masokombináty by zároveň neměly kupovat a zpracovávat vepřové maso z Německa. Zástupci českých zemědělců zveřejnili i další požadavky.
V Berlíně jednali ministři zemědělství spolkových zemí o zajištění větší potravinové bezpečnosti kvůli výskytu dioxinu v potravinách. Po bouřlivém jednání prosadila zásadní změnu v kontrolním systému spolková ministryně zemědělství Aignerová. Budou přísnější požadavky na výrobce krmiv a lepší státní dohled. Německá vláda také získala větší pravomoci při kontrole potravin.
Skoro tisíc německých krmných chovů je kvůli aféře s dioxiny stále zavřených. Většinou jde o prasečí farmy. V Berlíně ministři zemědělství všech spolkových zemí řeší, jak zabránit opakování skandálu.
Dioxinový skandál už v Německu uzavřel víc než 2000 farem a drůbežáren. Čeští zemědělci začínají bít na poplach. Mají strach, že se kontaminované maso může objevit i na pultech našich obchodů. Předseda agrární komory České republiky Jan Veleba dnes v Pardubicích seznámí chovatele i veřejnost s požadavky zemědělců na ochranu výrobců i spotřebitelů.
Jak zajistit, aby si zákazníci v obchodech nekupovali potraviny obsahující jedy? O tom se dnes mají v Berlíně na mimořádném summitu radit ministři zemědělství jednotlivých spolkových zemí. V Německu se v uplynulých dnech ukázalo, že některé typy potravin obsahovaly zdraví škodlivé dioxiny.
Stovky chovných farem v Německu zůstávají uzavřené. Během víkendu se objevilo další podezření z kontaminace krmiva dioxinem, a tak úřady v Dolním Sasku zavřely nové výkrmny. Na politické scéně se mezitím rozpoutal boj o to, komu zůstane v ruce černý Petr.
Do Česka se dostalo 4500 kilogramů německého vepřového s možným obsahem rakovinotvorného dioxinu. Maso se zřejmě zpracovalo v jídelnách Středočeského a Ústeckého kraje. Vepřové se k nám dostalo na přelomu loňského a letošního roku a lidé ho už zřejmě snědli.
Německo představilo akční plán, který má zabránit opakování skandálu s toxickými dioxiny v krmivu pro hospodářská zvířata. Spolková ministryně pro výživu Ilse Aignerová požaduje zavedení přísnějších kontrol výrobců krmiv.
Do Česka se údajně začátkem ledna dostalo z německého chovu maso kontaminované rakovinotvornými dioxiny. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko. Česká strana zatím informaci oficiálně nedostala. Její mluvčí Josef Duben upozorňuje na možné selhání systému rychlého varování.
Vepřové maso z německého chovu kontaminované rakovinotvorným dioxinem bylo počátkem ledna prodáno zčásti i do Česka a Polska. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko s tím, že už bylo zřejmě dávno zkonzumováno.
3:36
|Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Jaroslav Šonka|Zprávy ze světa
Dioxinový skandál v Německu nebere konce. Dolnosaské úřady dnes oznámily, že jedovatou sloučeninu laboratoře odhalily i ve vepřovém mase. Jde o první takový nález, podle místních úřadů mohou následovat i další případy.
Kontroly masa na výskyt dioxinů v Česku pokračují. Vláda chce navíc v nejbližších dnech vyhláškou zavést, aby byly tyto testy povinné. A aby je na své náklady prováděli dovozci masa.
Potraviny dovezené na český trh z Německa jsou bezpečné. Ministerstvo zemědělství oznámilo, že všechny zkontrolované vzorky masa jsou v pořádku. Ministr Milan Fuksa přesto spotřebitelům doporučuje, aby se při nákupu zajímali o původ potravin.
V Německu dnes kvůli skandálu s výskytem rakovinotvorného dioxinu v zemědělských produktech zasedal krizový štáb. Podle spolkové ministryně pro výživu Ilse Aignerové není důvod k panice, problém ale nelze bagatelizovat. Je třeba zavést nový kontrolní systém, prohlásila. Dioxinový skandál podle ní otřásl důvěrou spotřebitelů v německé potraviny.
České úřady neobjevily žádné kontaminované potraviny dovezené z Německa. Rádiu Česko to potvrdil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Na přítomnost dioxinu se testovalo kuřecí a vepřové maso a vejce.
Kvůli dioxinům ve vejcích a masu v Německu zakázalo mnoho evropských zemí jejich dovoz. V samotném Německu dioxinový skandál každým dnem narůstá do větších rozměrů. Dnes by měly být známy další analýzy kontaminovaného krmiva.
Do českých obchodů se kontaminované potraviny z Německa nedostaly. Takové jsou předběžné výsledky kontrol, kompletní výsledky bude mít ministerstvo zemědělství až po poledni. Kontroly se zaměřily hlavně na vepřové a drůbeží maso a vejce.
Slovensko pozastavilo prodej drůbežího masa a vajec dovezených z Německa. Slovenské úřady chtějí nejdříve prošetřit, jestli se do země nedostaly potraviny otrávené dioxinem. Nebezpečnou látku používali chovatelé drůbeže skoro po celém Německu.
Skandál kolem dioxinů v Německu se rozjíždí na plné obrátky. Podle serveru Spiegel Online už postihl 13 ze 16 spolkových zemí a úřady kvůli němu nechaly preventivně zavřít přes 4700 chovů.