Při sobotních janovských demonstracích zraněno 77 lidí

Asi dvacet zraněných ošetřili lékaři v italském Janově, kde už druhý den jedná skupina G8 a zároveň probíhají mohutné demonstrace provázené na řadě míst násilím. Za dnešní den bylo ale podle jiných zdrojů zraněno 66 demonstrantů, 7 policistů a 4 novináři. Mezi zraněnými jsou podle agentur nejen odpůrci globalizace, ale i příslušníci bezpečnostních sil. Škody na majetku se odhadují na 5 miliónů dolarů. Průvod 200 tisíc demonstrantů městem, který po 17. hodině skončil na náměstí Ferraris koncertem, byl údajně pokojný. Násilné potyčky s policisty mají prý na svědomí především radikálové zvaní Black Block.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění většinou způsobil slzný plyn, který policie použila už v prvních odpoledních srážkách. Všude panuje napětí a nervozita. Policisté dokonce napadli jednoho novináře. Novinář byl podle našeho zpravodaje Roberta Mikoláše napaden zcela bezdůvodně. Policistovi zřejmě selhaly nervy. Žurnalista okamžitě požadoval po policistovi,a by se prkáýzal sužebním číslem. Ten to odmítl. Všichni muži zákona měli navíc plynové masky. Jedná se o další vážný incident, který vyvolal bouři nevole vůči pořádkovým silám. Mezi demonstranty je ještě živá vzpomínka na mladého Itala, který byl včera zastřelen příslušníkem speciálních jednotek. Anarchisté to považují za vraždu. Představitelé policie za čin v sebeobraně.

Karabiník, který měl demonstranta trefit přímo do hlavy, byl obviněn z úmyslného zabití. Sdělila to místní prokuratura. Ta si zároveň vyhradila právo posoudit v tomto případě okolnosti oprávněné sebeobrany. Účastníci jednání vydali prohlášení, ve kterém "co nejrozhodněji a absolutně odsuzují násilí" protestujících. V komuniké je také vyjádřena hluboká lítost nad smrtí mladého demonstranta.

Ozvěny srážek v ulicích Janova jen slabě doléhají až do dóžecího paláce, kde probíhá jednání osmi mocných světa. Dnešní dopoledne bylo věnováno opět negativním aspektům procesu ekonomické globalizace, které vyvolávají nestabilitu a rostoucí sociální napětí nejen mezi chudými a bohatými zeměmi ale i v průmyslově vyspělých zemích. Budoucnost pomoci na rozvoj se rýsuje a zahrauje mimo jiné reformu Světové banky. Dnešní den však přinesl zklamání ochráncům životního prostředí, protože Spojené státy potvrdily své odmítavé stanovisko k protokolu z Kjóta. Stejně se projevují rozdíly v přístupu ke geneticky modifikovaným organismům. Evropa žádá maximální záruky, i když v nich vidí stejně jako Spojené státy možnost boje proti hladu ve světě. Na summitu se dnes jednalo také o situaci Makedonii a o blízkovýchodní krizi. Osm velkých posoudilo situaci na Blízkém východě jako alarmující a žádá obě strany konfliktu, aby přijali mezinárodní monitory.

Podle údajů, které dnes zveřejnily italské úřady, v pátek muselo lékařskou pomoc vyhledat 94 lidí, jedna osoba přišla o život, další utrpěla těžké zranění.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme