Při havárii výletní lodi u pobřeží Itálie zahynulo několik lidí
Několik lidských životů si vyžádalo ztroskotání luxusní výletní lodi u břehů západní Itálie. Desítky cestujících se stále pohřešují a asi 30 pasažérů utrpělo zranění. Na palubě výletního plavidla Costa Concordia cestovalo přes 4000 pasažérů, většinou němečtí, italští a francouzští turisté.
Loď vyplula na okružní plavbu ve Středomoří z přístavu Civitavecchia a mířila do Savony, se ze zatím nezjištěných důvodů dostala do vzdálenosti pouhé jedné námořní míle od ostrova.
Pro velkou loď o výtlaku 115 tun je to velmi malá a nebezpečná vzdálenost. Mělčina a nebezpečné útesy Punta Gabbianara jsou přitom známé a dobře označené.
Přibližně dvě hodiny po vyplutí z přístavu Civitavecchia – kolem půl desáté večer – loď narazila na útesy u ostrova Giglio poblíž toskánského pobřeží. Začala nabírat vodu a naklánět se.
Většina lidí opustila loď na záchranných člunech, ale čím více se loď nakláněla, tím nesnadnější bylo spouštění člunů na vodu. Propukla panika a lidé začali skákat z lodi do studené vody.
Na palubě bylo včetně personálu přes 4000 lidí. Pobřežní hlídka už většinu z nich evakuovala. Do akce byly kromě trajektů a místních člunů vyslány také vrtulníky na záchranu lidí, kteří nemohli opustit loď. Prokřehlé trosečníky přijali lidé z ostrova ve svých bytech.
O ztroskotání lodi Costa Concordia informuje spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi
Stále se však ještě pohřešují desítky lidí. Podle některých informací by se mohlo jednat o invalidy a staré lidi, kterým se nepodařilo včas opustit loď. Je jisté, že se tři lidé utopili, když se pokusili sami doplavat na útesy.
Záchranářům se nakonec podařilo odvézt z lodi 60 lidí, kteří se dlouho nemohli dostat z potápějící se lodi. Upozorňují ale také, že na lodi mohli uvíznout v kabinách i jinde další lidé. Bude nutné prozkoumat celou loď, potápěči se už připravují. V současném chaosu není možné počítat pasažéry a personál, jestli se zachránili všichni.
O prokřehlé trosečníky se poté postarali na ostrově Giglio, ale mnoho jich bylo převezeno i do dalších přístavů na pevnině. Například několik set jich trajekt dopravil do přístavu ve Fiumicinu.
Loď Concordia se nyní pomalu potápí nedaleko přístavu. Levý bok, který vyčnívá z vody je poškozený v délce 70 metrů.
Příčina havárie zatím není známá. Podle expertů mohou být pouze dvě, buď lidská chyba nebo porucha elektronických přístrojů. Jedná se o loď, která byla spuštěna na vodu teprve před šesti roky – tehdy ji pokřtila česká modelka Eva Herzigová.
Zvětšit mapu