Před rokem se 16letou Malalaj pokusil zabít Tálibán, teď převzala Sacharovovu cenu

Teprve 16letá pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová převzala v Evropském parlamentu jubilejní pětadvacátou Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Europoslanci ocenili její snahu prosazovat právo žen a dětí na vzdělání nejen v Pákistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malalaj Júsufzaiová převzala v Evropském parlamentu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení

Malalaj Júsufzaiová převzala v Evropském parlamentu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení | Zdroj: Reuters

Evropský parlament přivítal Malalaj potleskem. Předseda Martin Schulz ji v úvodním proslovu označil za hrdinku, která už v pubertě bojuje za práva žen na vzdělání navzdory výhrůžkám a pokusům o atentát.

Malalaj poslancům připomněla, že nechce být symbolem jen proto, že přežila atentát, ale že je zástupcem milionů dětí po celém světě, které i v 21. století stále nemají právo na vzdělání, musejí pracovat nebo válčit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávací ceremoniál sledoval ve Strasburgu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Poslední rok se dívce zcela změnil život. Loni na podzim ještě žila s rodiči v pákistánském údolí Svat, kde se odehrávají boje s islamisty. Právě tam se rozpoutal její zápas za právo na vzdělání, když Tálibán zakázal dívkám chodit do školy. Z Malalaj se začala rodit malá bojovnice.

O svých pocitech psala blog na stránkách BBC v urdštině a zasazovala se o práva žen, když jí bylo teprve 14 let.

„Jsme lidé a vzdělání je naší přirozeností. Když nám v Pákistánu zakázali chodit do školy, uvědomila jsem si, jak je pro mě vzdělání důležité. Ženám dává moc, proto se teroristé tak bojí vzdělání,“ řekla Malalaj v jednom z rozhovorů.

Začátkem října se ji pokusili islamisté z Tálibánu zabít, cestou do školy ji střelili do hlavy. Přežila a ve Velké Británii se uzdravila. Napsala knihu a stala se celebritou.

Malalaj Júsufzaiová v Evropském parlamentu | Foto: Reuters

Kromě britské královny se s ní sešel třeba Barack Obama, který jí poděkoval za inspirativní práci hlavně v boji za práva žen. Malalaj je také čestnou občankou Toronta nebo držitelkou ocenění dámského časopisu Glamour. Nominována byla také na Nobelovu cenu míru.

Malalaj by se chtěla vrátit do Pákistánu, stát se tam političkou a bojovat dál za práva žen. Jestli se jí to podaří, je otázkou. Tedy alespoň v oblasti, kde dosud žila její rodina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě Malalaj Júsufzaiové mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek.

Do čela pákistánského Tálibánu se teď dostal muž, který stál přímo za útokem na ni a Tálibán má na Malalaj políčeno.

Jeden z velitelů jí dokonce napsal dopis ještě do nemocnice, ve kterém píše: „Milá Malalaj, nechtěli jsme tě postřelit, ale museli jsme.“

Svým apelem na vzdělání žen prý podkopává islám. Měla by prý raději studovat korán než anglické školy.

Knihu Malalaj zakázala Federace pákistánských soukromých škol, kniha má prý podle nich negativní dopad, a proto bude v jejich institucích a knihovnách zakázána.

Malalaj Júsufzaiová při vystoupení v Evropském parlamentu a převzetí Sacharovovy ceny | Foto: Reuters

Jaromír Marek, Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme