Miliardář Musk dostal od Patriotů pro Evropu nominaci na Sacharovovu cenu Evropského parlamentu. Členy frakce jsou i české ANO a Přísaha. Ocenění se uděluje za svobodu myšlení.
Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země. Po oznámení ocenění v parlamentu následoval bouřlivý potlesk.
Sacharovovu cenu si podle předsedkyně Evropského parlamentu nikdo nezaslouží víc než Ukrajinci. Svět podle ní v posledních měsících viděl Ukrajince bránit svou zemi, svobodu, domovy a své rodiny.
Europoslanci se podle Sassoliho jednomyslně shodují na podpoře požadavků Lukašenkových oponentů, kteří již od srpnových zmanipulovaných voleb trvají na vypsání nového a demokratického hlasování.
Předseda Evropského parlamentu Tajani předal letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament udělil ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi.
Alexejevová se v době Sovětského svazu zapojila do disidentského hnutí. V únoru 1977 musela pod hrozbou zatčení vlast opustit a uchýlila se do Spojených států.
Letošní Sacharovovu cenu obdrží demokratická opozice a političtí vězni ve Venezuele. Mezi finalisty byla také guatemalská bojovnice za lidská práva a vězněný švédsko-eritrejský novinář a spisovatel.
Nadja Muradová a Lamíja Adžij Bašárová, aktivistky irácké komunity jezídů, převzaly při slavnostní ceremonii v Evropském parlamentu ve Štrasburku letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Obě zajali bojovníci Islámského státu a udělali z nich sexuální otrokyně. Podařilo se jim ale uprchnout. Obě se pak staly hlasem pronásledované jezídské menšiny.
Saúdskoarabský bloger Raíf Badaví dostal ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ocenění udělované Evropským parlamentem převzala od předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze Badavího manželka Ansaf Haidarová. Letošní laureát totiž stále zůstává ve vězení. Tam ho poslal soud na deset let za údajnou urážku islámu. Zároveň mu uložil trest tisíce ran bičem.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získal saúdskoarabský bloger Raíf Badaví, odsouzený za údajnou urážku islámu. Oznámil to dnes předseda Evropského parlamentu, který tuto cenu uděluje. Slavnostní předání ceny se uskuteční 16. prosince ve Štrasburku.
Zavražděný ruský politik Boris Němcov by se mohl stát letošním laureátem Sacharovovy ceny. Jeho jméno se objevilo mezi pěticí dalších nominovaných osobností, které dnes představil Evropský parlament. Sacharovovu cenu dostávají osobnosti, které se významně zasazují za lidská práva.
Evropský parlament letos udělí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení konžskému lékaři Denisi Mukwegemu, který jako gynekolog dlouhodobě pečuje o znásilněné ženy. Oznámil to dnes ve Štrasburku předseda europarlamentu Martin Schulz.
Teprve 16letá pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová převzala v Evropském parlamentu jubilejní pětadvacátou Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Europoslanci ocenili její snahu prosazovat právo žen a dětí na vzdělání nejen v Pákistánu.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení si dnes převezme šestnáctiletá Malála Júsufzajová. Pákistánská dívka, která se kvůli svému boji za právo žen na vzdělání stala terčem útoku islamistů.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získala od europarlamentu kritička Tálibánu Malalaj Júsufzaiová. Slavnostní předání ceny se uskuteční 20. listopadu ve Štrasburku.
Evropský parlament dnes ocenil íránskou právničku Nasrín Sotúde a režiséra Džafara Panahí za jejich boj za lidská práva a demokracii. Sacharovovu cenu za svobodu myšlení si ale íránští aktivisté ve Štrasburku osobně převzít nemohli.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získali dva íránští aktivisté, právnička Nasrín Sotúde a režisér Džafar Panáhí. Ani jeden z laureátů ale dnes v Evropském parlamentu ocenění nepřevezme. Nemohou totiž opustit Írán.
Letošní Sacharovovu cenu získali dva íránští disidenti: režisér Dža'afar Panáhí a právnička Nasrín Sotúdeová. Zvláštní komise se na nich shodla během asi tří minut jednomyslně. Oba laureáti jsou v současné době v íránském vězení.
Ruská punková skupina Pussy Riot je mezi čtyřmi finálovými kandidáty na letošní Sacharovovu cenu za obranu lidských práv. Cenu uděluje Evropský parlament a je spojená s finanční odměnou 50 tisíc eur.
Ruská skupina Pussy Riot je nominovaná na letošní cenu Andreje Sacharova. Ocenění pojmenované po sovětském vědci a disidentovi každoročně míří do rukou osobností, které se zasazují o lidská práva a svobody. Pussy Riot letos podle ruských médií doporučili poslanci evropského parlamentu, který cenu uděluje od roku 1988.
Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu pěti arabským aktivistům, kteří se zasloužili o pád autokratických režimů, lidská práva a demokratické změny v regionu. Tunisan Mohamed Bouazizi dostal cenu akademika Andreje Sacharova posmrtně. Na protest proti policejnímu násilí a státní byrokracii se upálil a tím spustil vlnu arabských revolucí.