Sacharovovu cenu dostane konžský lékař Mukwege, pečuje o znásilněné ženy
Evropský parlament letos udělí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení konžskému lékaři Denisi Mukwegemu, který jako gynekolog dlouhodobě pečuje o znásilněné ženy. Oznámil to dnes ve Štrasburku předseda europarlamentu Martin Schulz.
Devětapadesátiletý Konžan Mukwege v nemocnici v Bukavu, kterou založil, řadu let pečuje o znásilněné ženy a několikrát byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Léčil už tisícovky žen včetně obětí hromadných znásilnění.
Předseda europarlamentu společně s předsedy parlamentních politických skupin vybírali ze tří finalistů. Kromě Mukwegeho mezi nimi byly ukrajinské hnutí Euromajdan a ázerbájdžánská obránkyně lidských práv Lejla Junusová.
Ocenění, které nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva a demokracii. Součástí ceny je odměna 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun).
Loni ocenění dostala pákistánská aktivistka Malala Júsufzaiová, která letos získala i Nobelovu cenu za mír. V roce 1989 se stal držitelem Sacharovovy ceny vůdce Pražského jara 1968 Alexander Dubček.