Poskytovatelé internetu možná budou muset blokovat weby s pirátským obsahem
Z internetu možná budou muset zmizet stránky nabízející ke stažení nelegální obsah, jako jsou filmy nebo hudba. Přispět by k tomu mohl dnešní výrok Soudního dvora Evropské unie, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce.
Dvě rakouské firmy si stěžují na poskytovatele připojení, který nezablokoval stránku nabízející k nelegálnímu stažení nejrůznější filmy, a porušující tak autorské právo.
Generální advokát evropského soudu dnes odpoví na otázku, jestli by měli poskytovatelé připojení podobné servery blokovat i tehdy, když to pro ně bude finančně náročné a zákaz stejně půjde snadno obejít.
Soudní dvůr se názorem generálního advokáta nemusí řídit, v drtivé většině případů to ale dělá.
Ekonomické pozadí právního problému
„Hlavní problém je strašlivý přebytek nabídky nad poptávkou,“ zdůraznil analytik Petr Koubský. „To je ekonomický důvod, nikoli právní.“
„Podle stávající české právní úpravy nenese zprostředkovatel, například hostingová firma, odpovědnost za obsah, který poskytuje. Jsou tam nějaké úpravy. Ta hlavní spočívá v tom, že byla-li takováto zprostředkující společnost upozorněna majitelem práv, tak má povinnost věc stáhnout, ale v zásadě odpovědnost nenese.“
Koubský připomněl, že spor, který teď řeší Soudní dvůr, vznikl v Rakousku. „Kdyby probíhal u nás, tak by měl narazit na zákonné omezení a podle zákona 480/2004 rozhodnut velice snadno ve prospěch poskytovatele.“
O současné české právní úpravě odpovědnosti za obsah internetu mluvil IT analytik Petr Koubský
Pokud evropský soud skutečně rozhodne, že provozovatelé internetového připojení musejí stránky s nelegálním obsahem blokovat, trvalo by pak podle Koubského určitou dobu, než by se opatření promítlo i do národních legislativ.
„Znamenalo by to velikou změnu na poli provozování veškerého internetového obsahu, nejde zdaleka jen o stahování filmů. Bylo by to velmi nákladné pro hostingové firmy, bylo by to pro ně velmi riskantní svou živnost provozovat, protože by byla neustále právně napadnutelná.“
Petr Koubský také připomněl, že diskuze o odpovědnosti zprostředkovatele na internetu už probíhá desetiletí. „A zatím vždycky skončila tím, že nelze na zprostředkovatele takovouto odpovědnost uvalit.“